19 دی: استاندار قم با اشاره به ضرورت تکمیل واکسیناسیون دانش‌آموزان و دانشجویان، گفت: تمام تلاش ما در این مقطع بر این مبناست که با هر سیاست تشویقی، اقناعی و اطلاع‌رسانی به نقطه‌ای برسیم که پوشش حداکثری از نظر واکسیناسیون این گروه‌های سنی داشته باشیم.
بهرام سرمست روز چهارشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران قم افزود: در حال حاضر از موج پنجم ویروس کرونا عبور کرده‌ایم و باید نظارت‌هایمان طوری باشد تا موج بعدی شکل نگیرد.
وی اضافه کرد: از اعضای ستاد کرونا، مردم و علما و همه کسانی که تلاش کردند تا این موج مهار شود، تقدیر می‌کنم، ولی همچنان رعایت پروتکل‌ها باید در دستور کار باشد.
وی با تاکید بر این‌که شیب نظارت‌ها باید به‌سوی افزایش رعایت پروتکل‌ها باشد، ادامه داد: بعضی دستگاه‌ها به دلیل ماهیت ذاتی که دارند، باید در این راستا تلاش و اهتمام بیشتری داشته باشند؛ به‌ویژه در شرایطی که دوره گذار و انتقال است نباید ذره‌ای سستی در عزم و اراده برای مقابله با بیماری دیده شود.
سرمست بیان کرد: بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، دانشگاه‌ها و مدارس از ۱۵ آبان و هفته اول آذر به ‌نوعی بازگشایی حضوری خواهند داشت و همان‌طور که در جلسات گذشته بارها تاکید شده و مورد اجماع مسوولان بهداشت و درمان و آموزش عالی است، شرط حضوری بودن مدارس و دانشگاه‌ها، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کنار واکسیناسیون است.
وی با اشاره به ضرورت پوشش حداکثری واکسیناسیون دانش آموزان و دانشجویان، تاکید کرد: آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌ها باید تمهیدات لازم را برای آموزش حضوری داشته باشند.
وی با بیان این‌که اقناع افکار عمومی به‌ویژه والدین دانش‌آموزان برای تسریع در واکسیناسیون بسیار مهم است، افزود: مدارس باید برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اطمینان بخشی به خانواده‌ها تلاش کنند.
استاندار قم اضافه کرد: خوابگاه‌ها و سلف‌سرویس‌ها در دانشگاه‌ها مبحث مهمی است که دانشگاه‌ها باید مقدمات آن را آماده کنند؛ روسای دانشگاه‌ها باید توجیه شوند که واکسیناسیون باید حداکثری باشد.
وی با اشاره به این‌که واکسن هراسی در تمام دنیا وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید در چارچوب‌های علمی ضرورت و وجوب واکسیناسیون را برای اقشار مختلف مردم تبیین نماییم.
وی با تاکید بر این‌که باید از سیاست‌های ایجابی و تشویقی برای حفظ سلامتی مردم استفاده کنیم، تصریح کرد: به طور حتم مردم هوشیاری، آگاهی و بلوغ کافی را پیدا کرده‌اند و درصد کمی متاثر از موضوع واکسن هراسی هستند.
سرمست در پایان با بیان این‌که طبق تقویم جهانی امروز روز کاهش اثرات بلایای طبیعی است، گفت: با توجه به شروع فصل سرما باید تمام تمهیدات برای مقابله با حوادث و بلایای طبیعی در دستور کار دستگاه‌های ذیربط باشد.

  • نویسنده :
  • منبع :