19 دی: وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به توقف 20 ماهه صدور ویزای گردشگری، از آغاز مجدد فرایند مجدد صدور این ویزا از ابتدای آبان ماه سال جاری خبر داد و گفت: برای رفع مشکلات حوزه گردشگری همه بخش‌ها باید همکاری کرده تا موانع رفع شود.
سید عزت‌الله ضرغامی سه شنبه شب در سمپوزیم یکصدمین سال گردشگری ایران با تشریح وضعیت کنونی صنعت گردشگری، گفت: گردشگری پیش از کرونا نیز در کشور وضعیت خوبی نداشت با شیوع کرونا وضعیت بدتر شد و حالا این بیمار نیاز به احیا دارد.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با دستگاه های مختلف برای بهبود شرایط کنونی صنعت گردشگری طی روزهای گذشته، گفت: صدور ویزای گردشگری که ۲۰ ماه متوقف شده بود، از ابتدای آبان ماه سال جاری آغاز می شود البته برای رفع مشکلات حوزه گردشگری همه بخش‌ها باید همکاری کرده تا موانع رفع شود.
ضرغامی با بیان این که برای رفع مشکلات موجود باید استبدادها را کنار بگذاریم و اجازه دهیم همه حرف‌هایشان بزنند، گفت: آنچه الان شاهد هستیم این است که همه حوزه‌ها با یکدیگر مشکل دارند، حوزه میراث‌فرهنگی با بخش گردشگری، صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با حوزه میراث فرهنگی با مشکل دارد. باید برای رونق این حوزه‌ها، استبداد بین حوزه‌ها را کنار گذاشته و با هم حرف بزنیم. دو قطبی سازی مشکلی از این حوزه‌ها رفع نمی‌کند.
رویکرد به گردشگری باید مساله محور باشد
ضرغامی با بیان اینکه رویکرد به صنعت گردشگری باید مساله محور باشد، تاکید کرد: موانع کار و مشکلات حوزه گردشگری باید مشخص شود تا راه‌حل‌ها را پیدا کنیم.
وی گفت: همان‌طور که در کشور مدیریت آبخیزداری نداریم و وقتی بارندگی می‌شود، کشور را سیل می‌برد، معضل ما هم نقدینگی است که فعالیت‌ها متوقف و کشور را در حال خراب شدن است؛ برای حل آن باید پول و سرمایه به حوزه کار و تولید وارد شود. سرمایه‌گذاران زیادی به حضور در ایران و فعالیت علاقه دارند اما آنها می‌گویند «حاضریم ۲هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنم اما دولت باید کنار برود».
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به ارائه طرحی در سه سال قبل به رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و  گفت: اصل آن طرح در حوزه فضای مجازی بود، اما به گردشگری هم مربوط می‌شد؛ ایشان درباره آن طرح دستور دادند و من هم پیگیری کردم.
وی افزود: این طرح به فضای مجازی و اینترنت اشیا مربوط می شد؛ زیرا در آینده نزدیک همه چیز از راه دور کنترل می‌شود،‌ اما یک موضوع را بشر برای خود نگاه می‌دارد که ربطی به فضای مجازی ندارد و آن گردشگری است. در عصری که فضای مجازی تمام شئونات را در بر می‌گیرد باید تا دیر نشده سرمایه گذاری کرد.
محوطه کنار موزه فرش نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع‌دستی می‌شود
ضرغامی با اشاره به مشکل عرضه برای تولیدات صنایع دستی گفت: محوطه کنار موزه فرش قرار است به عرضه این محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی اختصاص پیدا کند. چون نزدیک به موزه است. دستور دادم محوطه باز را به محل نمایش و یا فروشگاه دائمی تبدیل کنند.
وزیر میراث فرهنگی با تاکید بر ضرورت آزاداندیشی به مفاهیم تاریخ برای توسعه گردشگری، اظهار داشت: چند روز پیش به آرامگاه کوروش رفتم. در پاسخ فردی که به من گفت «چرا گفتی کوروش عامل وحدت اقوام بوده» گفتم که ما نباید دو قطبی فکر کنیم و تعصب داشته باشیم. اسلام هم عامل وحدت بوده است، اما کوروش هم قبل از اسلام می زیسته است.  • نویسنده :
  • منبع :