19 دی: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه معتقدیم مذاکرات حتی به صورت غیرمستقیم باید در وین از سر گرفته شود، اظهار داشت که مسیر دیپلماسی باز است.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری با بیان اینکه ما آشکارا اعلام کرده ایم که مسیر دیپلماسی باز است، با تکرار فرافکنی ها و اتهام پراکنی ها علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران که تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد، مدعی شد ما و متحدان ما در ۱+۵ همچنان اعتقاد داریم که دیپلماسی موثرترین ابزار برای تایید عدم دستیابی همیشگی ایران به سلاح های هسته ای است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که در تلاش بود، اختلال در جایگاههای سوخت در ایران را به بازگشت به مذاکرات وین مرتبط سازد، گفت که پاسخی در ارتباط با موضوع جایگاههای سوخت در ایران ندارد.
این مقام وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش در راستای تداوم فرافکنی ها و اتهامات غرب علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و بدون اشاره به نقض برجام و بدعهدی کشورش ادعا کرد ایران به گسترش برنامه خود ادامه می دهد و از تعهداتش در برجام فاصله گرفته است و به تدریج مزایای برجام که در سال ۲۰۱۵ به امضا رسیده و در سال ۲۰۱۶ اجرایی شد، توسط این اقدامات و پیشرفت ها خنثی می شود.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت: بنابراین ما معتقدیم مذاکرات حتی به صورت غیر مستقیم باید در وین از سر گرفته شود.
وی همچنین با تکرار فضاسازی ها علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران مدعی شد ما فکر می کنیم پنجره فرصت در حال بسته شدن است و هر روز که می گذرد و ایران به گسترش برنامه خود ادامه می دهد، نگرانی ها ادامه می یابد.
ند پرایس ادعا کرد؛ این تنها نگرانی آمریکا نیست، بلکه آژانس بین المللی انرژی اتمی و کشورهای اتحادیه اروپا نیز نگرانی های مشابهی دارند.
پیش از این، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه اولویت مهم دولت بایدن در قبال ایران بازگشت به میز مذاکره است، اظهار داشت: معتقدیم هنوز فرصت برای حل مساله به صورت دیپلماتیک وجود دارد.
به گزارش ایرنا، سالیوان روز سه شنبه به وقت محلی در نشستی خبری در پاسخ به ادعای خبرنگار مبنی بر اینکه کاخ سفید چه زمانی به این نتیجه می رسد که ایران به نقطه غیر قابل بازگشت رسیده است، گفت: در این خصوص زمانی تعیین نمی کنیم. ما از نزدیک پیشرفت های برنامه هسته ای ایران را نظارت می کنیم.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید بدون اشاره به نقض برجام و بدعهدی آمریکا درباره کاهش تعهدات برجامی قانونی ایران، ایران را متهم به خروج از برجام کرد و مدعی شد ما از اقداماتی که آنها (ایران) انجام داده اند، نگران و گوش به زنگ شده ایم.
ادعاهای غرب به ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی، علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران در حالی است که رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که هیچ مدرک و اطلاعاتی درباره پنهانکاری ایران در غنی سازی اورانیوم وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، گروسی در مصاحبه با مرکز استیمسون در پاسخ به این سوال که آیا اطمینان دارد که ایران به صورت مخفیانه اورانیوم غنی‌سازی نمی‌کند، گفت: من هیچ اطلاعاتی ندارم که آنها این کار را انجام می دهند، بدون نشانه ای که آنها این کار را انجام می دهند، من مطمئن هستم که به همه مکان هایی که آنها در حال غنی سازی هستند، نظارت داریم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد ما یک ضرب الاجل تعیین نمی کنیم اما تاکید می کنیم این پروسه ای نیست که به صورت نامحدود ادامه داشته باشد.
وی بدون اشاره به تغییر دولت در ایران و فرایند جابجایی دولت ها مدعی شد این فرصت چند ماه است که وجود دارد اما دولت ایران نیز چند ماه است که از شش دور مذاکرات خارج شده است و بر اساس دلایلی که خودشان می دانند حاضر به بازگشت به دور هفتم مذاکرات نشده اند.
وی ادامه داد فکر می کنیم اگر بخواهیم برای بازگشت متقابل به تعهدات برجامی پیشرفت به دست آوریم، هفتمین دور مذاکرات در وین باید فوری از سر گرفته شود.
  • نویسنده :
  • منبع :