موج سراسری ناآرامی‌ها در آمریکا ناشی از اعتراض مردم به قتل یک شهروند سیاهپوست به دست یک پلیس سفید پوست وارد پنجمین روز خود شده است؛ در ۲۵ شهر حکومت نظامی اعلام شده و تا کنون بیش از یکهزار و ۴۰۰ معترض بازداشت و تعدادی نیز کشته شده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه بدون ذکر نام هیچ شهری گزارش داد: نیرو‌های پلیس از زمان آغاز ناآرامی اکنون نزدیک به یکهزار و ۴۰۰ نفر را در ۱۷ شهر آمریکا بازداشت کردند.

به گزارش ایرنا، همچنین رسانه‌های آمریکایی از حضور گسترده نیرو‌های گارد ملی در برخی شهر‌ها از در شهر مینیاپولیس خبر می‌دهند. تعداد نیرو‌های مسلح و گارد ملی در این شهر آشوب زده که قتل شهروند سیاهپوست در آن رخ داد، به بیش از ۱۱ هزار نفر رسیده است.

درهمین حال شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز با پخش تصاویری از شهر لس آنجلس نشان داد که شماری از فروشگاه‌ها و امکان عمومی طعمه حریق شده و نیرو‌های آتش نشان تلاش در خاموش کردن آن دارند.

این رسانه تصویری آمریکایی همچنین تصاویر زنده‌ای از آتش سوزی در شهر فلادلفیا آمریکا را پخش کرد.

سی ان ان پوشش خبری از شهر‌های واشنگتن دی. سی، نیویورک، لس آنجلس، میامی، لیک سالت، کلمبوس ایالت اوهایو و میامی را به تصویر کشید.

معترضان آمریکایی علاوه بر این که از کشته شدن شهروند سیاهپوست عصبانی هستند، خونشان از رفتار‌های دوگانه، نژادپرستانه و ضدبشری دولتمردان خود به جوش آمده و کشته شدن جورج سیاهپوست جرقه‌ای بود تا مردم خشمگین و ناراضی آمریکا بار دیگر عقده گشایی کننده و خشم خود را نسبت به رویکرد‌های نژادپرستانه و غیرانسانی مقامات کاخ سفید بروز دهند. به خاطر همین در اعتراض ها، اقدام به آتش زدن پرچم آمریکا، خودرو‌ها و حمله به برخی اماکن عمومی و آتش زدن آن‌ها کردند.

حضور نیرو‌های پلیس در خیابان‌های واشنگتن

این رسانه تصویری آمریکایی همچنین گزارش داد: صد‌ها نیروی پلیس در خیابان‌های واشنگتن برای متفرق ساختن معترضان حضور داشتند.

اعتراضات آمریکا؛ حکومت نظامی در ۲۵ شهر، بازداشت ۱۴۰۰ معترض

روز گذشته تجمع شماری از معترضان در برابر کاخ سفید موجب شد تا گارد ویژه برای متفرق ساختن آنان اقدام به پرتاب گاز اشک آور و شلیک گلوله‌های مشقی کند.

سکوت ترامپ

این شبکه تلویزیونی آمریکایی همچنین گزارش داد: درحالی که سراسر آمریکا در پی آنچه در شهر مینیاپولیس رخداد با آشوب مواجه است، دراین میان دونالد ترامپ سکوت اختیار کرده است.

سی ان ان افزود: آتش، گاز اشک آور و شلیک گلوله مشقی این وضعیت آمریکا است.

اعتراضات آمریکا؛ حکومت نظامی در ۲۵ شهر، بازداشت ۱۴۰۰ معترض

پرواز بالگرد‌های پنتاگون بر فراز شهر‌های آمریکا

بنابراین گزارش وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون با توجه به ادامه و افزایش نا آرامی‌ها در شهر‌های آمریکا در وضعیت هشدار به سر می‌برد و برخی از واحد‌های نظامی در حالت آماده باش قرار گرفتند، بالگرد‌های نظامی آمریکایی نیز روز شنبه (روز گذشته) بر فراز آسمان شهر مینیاپولس، محلی که ناآرامی‌ها از آنجا به سایر نقاط آمریکا سرایت کرد، دیده شده است.

اعتراضات آمریکا؛ حکومت نظامی در ۲۵ شهر، بازداشت ۱۴۰۰ معترض

لشگرکشی ۱۷۰۰ سرباز به مینه‌سوتا

در همین حال ژنرال «جان جنسن - John Jensen» فرمانده گارد ملی ایالت مینه‌سوتا نیز در این نشست خبری گفت: با اختیاراتی که از فرماندار ایالت مینه‌سوتا گرفته شد، در شروع کار، اعزام یک‌هزار سرباز به این ایالت برای کنترل اوضاع درخواست شد.

جنسن افزود: با اعزام این تعداد از سربازان، شمار نیرو‌های حاضر در این ایالت به یک‌هزار و ۷۰۰ نفر می‌رسد که در تاریخ این ایالت بی‌سابقه است.

«جورج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی ششم خردادماه در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا به دست یک افسر سفیدپوست به نام «درک شووین» کشته شد.

این افسر پلیس که اقدام وی منجر به قتل این شهروند سیاهپوست شد در نهم خردادماه اندک زمانی پس از بازداشت با وثیقه ۵۰۰هزار دلاری آزاد شد وی از سوی دادستان ناحیه «هنپین» (Hennepin) مینه سوتا، وی را به قتل «درجه سه» متهم کرد.
در روز‌های گذشته شهر‌های زیادی در آمریکا شاهد برگزاری تظاهرات علیه قتل این شهروند بوده است.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا