19 دی: وزیر امورخارجه فرانسه بدون اشاره به نقش غیرسازنده طرف های غربی در کند بودن روند مذاکرات وین، روند این گفت و گوها «کند و بسیار کند» ارزیابی کرد.
به گزارش روز چهارشنبه از روزنامه فرانسوی «لوفیگارو»،‌ «ژان ایو لو دریان» در اظهاراتی در مجلس ملی عنوان کرد: مذاکرات در جریان است اما از نظر ما کند و زیادی کند است.
وی ادعا کرد: همین کندی امکان دستیابی به راه حلی که منافع همه رعایت شود را در زمان بندی واقع بینانه، به خطر می اندازد.
لودریان بدون اشاره به اینکه چه عواملی باعث شده تا مذاکرات وین هنوز به نتیجه مطلوب نرسد، افزود: پیشرفت می توانست در اواخر ماه گذشته میلادی (دسامبر) حاصل شود و ما هنوز با مرحله به پایانی و نتیجه گیری مذاکرات فاصله داریم.
این مقام غربی بار دیگر از ضرورت فوریت مذاکرات سخن گفت و مدعی شد: به نتیجه رسیدن
مذاکرات، فوریت حیاتی دارد. وضعیت جدی است چرا که ایران نسبت به مراحل گذشته (در زمینه فعالیت های هسته ای) پیشرفت بیشتری داشته است.
به گزارش ایرنا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز شب گذشته درباره مذاکرات وین میان ایران و گروه ۱+۴ گفت که نیاز داریم به پیشرفتی بیشتری دست پیدا کنیم.
مذاکرات وین در حالی پیگیری می‌شود که جمهوری اسلامی ایران به دنبال گرفتن تضمین‌ و راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها هستند تا غرب تعهدات برزمین‌مانده خود را اجرایی کند و به طور کامل به سند برجام برگردد؛ اما غربی‌ها همچنان برای برداشتن اولین گام تعلل می‌کنند. 

  • نویسنده :
  • منبع :