19 دی: رئیس هیات چین، در تازه‌ترین ارزیابی خود از روند مذاکرات وین اظهار داشت: در یک قدمی توافق نهایی قرار داریم.
«وانگ کوان» عصر چهارشنبه (به وقت محلی وین) به خبرنگاران مقابل هتل کوبورگ گفت: ما در مرحله آخر مذاکرات هستیم. امیدوارم گام‌های (نهایی) به سمت یکدیگر برداشته شود، چرا که ما در یک قدمی توافق نهایی هستیم.
وی افزود که همه اطراف سخت سرگرم کار روی توافق هستند.
این دیپلمات چین درباره نقش ایران در مذاکرات تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران «تلاش های هنگفتی را به گونه‌ای سازنده با یک رویکرد صریح در مذاکرات صورت داده و این بدین معناست که آن‌ها همه چیز روی میز گذاشته، تصمیمات سیاسی خود را ارائه داده‌اند و ما از آن‌ها قدردانی می‌کنیم.»
وی عنوان کرد که این اقدامات «در کنار تلاش‌ها از سوی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها» صورت گرفته است. کوان با بیان اینکه «گام‌هایی به سمت یکدیگر برداشته شده است» ابراز امیدواری کرد: گام‌های بیشتری در راستای توافق نهایی برداشته شود تا توافق نهایی حاصل شود.
این دیپلمات چین دو روز آینده را حیاتی خواند و گفت به حس فوریت بیشتری نیاز است و همه اطراف در مذاکرات جدی هستند.  


لودریان: به نقطه اوج مذاکرات وین رسیده ایم

همچنین وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه درباره مذاکرات وین گفت: ما اکنون به نقطه اوج مذاکرات رسیده‌ایم. مساله هفته‌ها نیست، موضوع چند روز است. 

به گزارش رویترز، «ژان ایو لودریان» که در جمع قانونگذاران فرانسوی و در پارلمان این کشور سخن می‌گفت، این اظهارات را مطرح کرد.

وی در عین حال بدون اشاره به خروج غیرمسوولانه آمریکا از این توافق بین‌المللی و عمل نکردن کشورهای اروپایی به وعده‌های خود ذیل برجام، مدعی شد که توپ هم اکنون در زمین ایران است.

لودریان با بیان اینکه قدرت‌های غربی، روسیه و چین بر سر طرح‌های این توافق با هم توافق دارند، اعلام کرد که تصمیم برای احیای توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی مساله تعداد روزهای باقی‌مانده نیست بلکه تهران همچنان لازم است تا تصمیم‌های کلیدی سیاسی بگیرد. 

دیپلمات‌های غربی پیشتر ابراز امیدواری کرده‌ بودند که تاکنون به پیشرفتی با ایران دست یابند، اما مسائل سخت حل نشده همچنان باقی مانده‌اند. ایران هرگونه ضرب الاجل تعیین شده توسط قدرت‌های غربی را رد کرده است.

لودریان مدعی شد: ایرانی‌ها لازم است تا تصمیمات سیاسی بگیرند. یا در روزهای آینده بحرانی جدی ایجاد می‌کنند یا توافقی را می‌پذیرند که به منافع همه طرف‌ها در آن احترام گذاشته می‌شود. 

وی ادامه داد: ما در حال رسیدن به لحظه حقیقت هستیم. اگر می‌خواهیم ایران به تعهدات (هسته‌ای) خود در زمینه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در ازای لغو تحریم‌های آمریکا احترام بگذارد، باید کارهای باقی مانده را به سرانجام برسانیم.

ایران و گروه ۱+۴ متشکل از انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان به طور مستقیم و آمریکا به طور غیرمستقیم در وین اتریش در حال مذاکره برای بازگشت آمریکا به برجام و عمل به تعهداتش در قبال این توافق هستند. دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ و در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد. 

دفتر امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه پیشتر اعلام کرد که وی و شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین، در گفت‌وگویی تلفنی بر لزوم افزایش تلاش‌های مشترک به منظور دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران توافق دارند.  • نویسنده :
  • منبع :