19 دی: شبکه الجزیره در گزارشی نوشت که با توجه به جنگ روسیه و اوکراین، مسکو تعداد نیروهای خود در سوریه را کاهش خواهد داد و نیروهای حزب الله لبنان و ایران با پر کردن جای آنها، جای پای خود را در سوریه محکم تر می‌کنند؛ مساله‌ای که صهیونیست‌ها را به وحشت انداخته است.
شبکه الجزیره در گزارشی به نقل از "منابع مطلع" که نام آنها را منتشر نکرده، اعلام کرد: مسکو در ماه دوم جنگ خود با اوکراین روند خروج نیروهایش از حدود 30 نقطه نظامی در سوریه را آغاز کرده است و نیروهای ایرانی و همچنین نیروهایی از حزب الله لبنان جایگزین آن ها می‌شوند. نیروهای ایرانی و نیروهای حزب الله تقریبا یک ماه پیش در سه نقطه نظامی در استان ادلب و حومه آن و همچنین در 4 نقطه نظامی در جنوب دمشق مستقر شده اند.
روزنامه تایمز اسرائیل نیز با ابراز نگرانی از اخبار مربوط به این جابجایی نیرو نوشته است: این تحول جدید یعنی خروج بخشی از این نیروها از سوریه می‌تواند برای اسرائیل که به دنبال جلوگیری از استقرار بیشتر ایران در سوریه است، مشکل‌ساز باشد.
اهود یعری، کارشناس خاورمیانه هم در گفت و گو با به اخبار کانال ۱۲ اسرائیل هشدار داد که بدون نفوذ روسیه در دمشق و حضور نیروی زمینی روسیه در سوریه، تهران می‌تواند آسان‌تر واحدهای خود را به سوریه وارد کند و همچنین کنترل ایران بر رژیم اسد بیشتر خواهد شد.
در ادامه گزارش الجزیره آمده است: بیشترین چیزی که اسرائیل را خشمگین کرده است موضع گیری دوباره نیروهای ایرانی در سوریه و نزدیک شدن این نیروها به مرزها با سرزمین های اشغالی و مستقر شدن در مناطق درعا و القنیطره در جنوب سوریه است و همین امر باعث شد که بشار اسد به تهران برود و درخصوص چالش های احتمالی با عالی ترین مقام ایران رایزنی کند.
این شبکه قطری به نقل از یک تحلیلگر سیاسی می نویسد: با توجه به بحران اوکراین، کاهش نیروهای روسی در سوریه امری است که انتظار آن می رفت زیرا روسیه تصمیم گرفته است که از اوکراین خارج نشود مگر این که پیروز جنگ باشد.
منبع الجزیره همچنین مدعی شده است که یکی از دستورکارهای سفر بشار اسد به تهران نیز در همین راستا بوده است و این سفر تنها چند روز بعد از سفر وزیر دفاع روسیه به تهران در چارچوب هماهنگی میان هم پیمانان برای مقابله با چالش های آینده انجام شد.
در ادامه گزارش الجزیره آمده است: تقویت نیروهای ایرانی در سوریه با پیش بینی امام خمینی(ره) درخصوص نابودی رژیم صهیونیستی نیز تطابق دارد و اختلافات اخیر میان مسکو و تل آویو بر وفق مراد محور مقاومت در منطقه است.
به گزارش ایسنا، پیشتر نیز رسانه های رژیم صهیونیستی نسبت به سفر بشار اسد به تهران و دیدار با مقامات ارشد کشورمان ابراز نگرانی کردند و آن را نشانه‌ اتحاد قوی‌ترِ تهران و دمشق دانستند.
رسانه های رژیم صهیونیستی که با نگرانی این خبر را بازتاب داده اند، نوشته‌اند که سفر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به تهران نشان می دهد که هم پیمانی با ایران ادامه خواهد داشت و حتی قوی‌تر نیز خواهد شد.
روعی کایس، خبرنگار شبکه صهیونیستی کان می گوید: این ها صحنه هایی هستند که نمی توانیم هر روز شاهد آن ها باشیم؛ بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در سفری نادر از دمشق به تهران رفت، این درحالی است که وی در سه سال گذشته این کار را انجام نداده بود و به طور کلی از زمان آغاز جنگ سوریه این دومین بار اسد که بشار اسد به ایران می رود.
بشار اسد، رئیس جمهور سوریه روز یکشنبه به تهران آمد و با مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری دیدار و گفت وگو کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس‌جمهور سوریه و هیئت همراه، مقاومت و ایستادگی ملت و نظام سوریه و پیروزی در یک جنگ بین‌المللی را زمینه‌ساز افزایش اعتبار و سرافرازی سوریه دانستند و تأکید کردند: با توجه به روحیه و نشاط و اراده بالا در شخص رئیس‌جمهور و دولت ایران برای گسترش همکاری‌ها با سوریه، باید تلاش کرد روابط دو کشور بیش از گذشته ارتقاء یابد.

  • نویسنده :
  • منبع :