19 دی: نخستین یادواره ۵۶۵ شهید ارتش در قم شامگاه جمعه با حضور معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در باغ موزه انقلاب و دفاع مقدس قم برگزار شد.
نخستین آیین و یادواره ۵۶۵ شهید ارتش در استان قم با حضور امیردریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی، سردار محمدرضا موحد فرمانده سپاه علی بن ابیطالب قم، احمدامیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از خانواده شهدای ارتش و مسوولان کشوری و لشگری برگزار شد.
امیر دریادار حبیب الله سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم، طی سخنانی با تاکید بر اینکه زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست، اظهار داشت: بعد از یادواره امروز شهدای ارتش قم و تا آبان ماه سالجاری و دومین کنگره ملی شهدای استان قم چندین یادواره و یک اجلاسیه توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران در این استان برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه زنده نگه داشتن یاد شهدا یعنی پایبند بودن و متعهد بودن به آرمان و ارزش های شهدا، بزرگداشت و توسعه فرهنگ شهدا و ادامه دادن راه مقدس شهداست، خاطرنشان کرد: امروزه هر آنچه ایران اسلامی در حوزه ها و ساحت های مختلف بدست آورده همه مرهون و مدیون خون شهداست.
سیاری با اشاره به دوران ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و نقشه های شوم استکبار جهانی علیه خواست مردم ایران ابراز داشت: دشمنان در روزهای اولیه انقلاب با توسل به اختلافات قومی و مذهبی، ترور ۱۷ هزار نفر از مردم و جنگ هشت ساله تحمیلی در تلاش بودند تا انقلاب اسلامی را زمین گیر کنند اما به برکت شهدا پوزه دشمنان در تمام عرصه ها به خاک مالید.
وی با اشاره به جنگ هشت ساله و کینه های صدام علیه ایران و انقلاب اسلامی گفت: صدام در مکتب سلفی گری و داعش پرورش یافته بود و وی در همان هفته اول پیروزی انقلاب بر علیه انقلاب ایران موضع گرفت و تاکید داشت که انقلاب ایران باید ساقط شود.
معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ادامه داد: رسیدن به جایگاه ژاندارم منطقه و رهبری جهان عرب دو هدف عمده صدام از حمله ایران و مخالفت با انقلاب اسلامی بود.
سیاری با اشاره به برخی برنامه ریزی ها و هزینه های هنگفت مالی و نظامی رژیم بعث برای ساقط کردن انقلاب ایران ابراز داشت: شکست انقلاب اسلامی و توسعه قلمرو جغرافیایی عراق دو هدف عمده صدام از حمله به ایران بود.
معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: انقلاب اسلامی تنها پدیده قرن حاضر بود که دو بلوک شرق و غرب را به هم پیوند زد و ناتو و ورشو را با یک دیگر متصل کرده و سنگین ترین حمایت های نظامی و لجستیک را از رژیم بعث بعمل آوردند اما با این وجود شهدا با تمام قوا در برابر دشمن ایستاده و آنها را زمین گیر کردند.
وی با بیان اینکه امروز جنگ نرم بدنبال تسلط بر افکار نسل جوان است تا استعمار فرانو خود را پیاده سازی کند، دشمن برغم برخی موفقت ها در تهاجم، ناتو و شبیخون فرهنگی هنوز نتوانسته در جنگ نرم نیز به پیروزی برسد، دشمنان بعد از شکست در جنگ سخت امروز در قالب جنگ اقتصادی و فرهنگی علیه انقلاب اسلامی همجمه آورده است.
سیاری با بیان اینکه ایجاد گروهک های تروریستی و افراطی از آخرین برنامه های دشمنان برای شکست انقلاب اسلامی ایران بود، گفت: یکی از علائم پیروزی انقلاب اسلامی این است که امروز اثری از صدام و پشتیبانان غربی و شرقی رژیم بعث در عالم نیست ولی انقلاب هر سال بالنده تر از گذشته می شود.
وی با بیان اینکه در تاریخ ۲۵۰ سال اخیر در تمام جنگ های مهم علیه ایران یک قطعه و بخش از قلمرو جغرافیایی ایران جدا شده است، گفت: جنگ هشت ساله تنها جنگ مهمی بود که برغم همجمه شرق و غرب علیه نظام اسلامی، تمامیت ارضی آن تثبیت شد و حتی یک وجب از خاک آن به تصرف دشمن درنیامد و امروز اقتدار و قدرت جمهوری اسلامی در جهان دارای جایگاه و ارزش و احترام است.
سیاری ابراز کرد: ایران امروز در برابر جنگ نرم، جنگ اقتصادی و توطئه های دیگر ایستاده و به همه آنها نیز افتخار می کند؛ برغم همه نقشه های دشمنان امروز امنیت ایران در منطقه ای که با بحران امنیت روبه رو است پابرجا و پایدار است.
وی با بیان اینکه قم شهر خون و قیام و شهادت است، قم با تقدیم ۶ هزار و ۹۰ شهید نقش مهمی در پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس داشت.
معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به عملیات بیت المقدس در اردیبهشت و خردادماه سال ۶۱ تصریح کرد: این عملیات که در نهایت منجر به آزادسازی خرمشهر شد یکی از عملیات های ماندگار دوران مقدس بود.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز در بخشی از این یادواره با تاکید بر اهمیت حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس، بیان کرد: در شرایط کنونی گرامیداشت یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست
احمد امیرآبادی فراهانی تصریح کرد: ارتش جمهوری اسلامی ایران با داشتن امکانات و تجهیزات پیشرفته و با هماهنگی کامل  با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مقتدارانه در برابر دشمنان ایستاده است.
وی ابراز کرد: برگزاری یادواره های شهدا و پرداختن به امور و مسایل فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای در انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل جوان دارد.
گفتنی است در بخشی از این آیین از جمعی از خانواده شهدای ارتش در قم با اهدای لوحی از سوی معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی تجلیل و قدردانی بعمل آمد.
رونمایی از تندیس شهید محمد فراشاهی از شهدای ارتش استان قم و رونمایی از چندین کتاب در خصوص زندگینامه شهدا بخش پایانی این مراسم بود.  • نویسنده :
  • منبع :