19 دی: سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: در سفر هماهنگ کننده برجام به تهران، ابتکارات و پیشنهادات خاصی از سوی ایران مطرح شده است و طرف آمریکایی باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد.
سعید خطیب‌زاده در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران که امروز دوشنبه در وزارت امور خارجه برگزار شد، در مورد سفر انریکه مورا به تهران و تحرکات رژیم صهیونیستی گفت: هر زمانیکه که ابتکاری در حوزه دیپلماسی انجام می‌شود رژیم جعلی اشغالگر قدس، تحرکات جدی را بر ضد دیپلماسی انجام می‌دهد و این موضوع چیز جدیدی نیست. 
وی افزود: امیرعبداللهیان و بورل در تماس تلفنی با یکدیگر توافق کردند تا تماس‌ها به صورت حضوری انجام شود و مذاکرات بسیار جدی و معطوف و همراه با ابتکارات خاص از سوی ایران برگزار شد و چند دور گفت‌وگوهای طولانی با باقری داشت. برخی راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شد و  قرار شد، اگر آمریکا به این پیشنهادها پاسخ دهد ما در موقعیتی قرار می‌گیریم که همه طرف‌ها برای انجام توافق به وین برگردند.
خطیب‌زاده تاکید کرد: اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را اعلام کند می‌توانیم گام مهمی در این زمینه برداریم. اقای مورا در سفرش به تهران با دستور کار مشخص وارد شدند. بعضا هم صحبتهایی از واشنگتن شنیده میشود که جملات نخ نمای خودشان را مطرح می‌کنند. ایران همواره خواستار حقوق قانونی خود است و باید تمامی بخش‌ها و فشارهای حداکثری که دولت ترامپ گذاشته و این پیچ و مهره ها باز شود. 
نقش روسیه در مذاکرات وین، سازنده بود
وی همچنین افزود: نقش روسیه در مذاکرات وین، نقشی سازنده بوده است و جنگ اوکراین شاید نقش میانجیگری روسیه در مذاکرات وین را کمرنگ‌تر کند.
در مورد نشست محیط زیستی گفت: تلاش میکنیم تیرماه میزبان وزرای محیط زیست کشورهای منطقه در تهران باشیم و درباره مساله آب و ریزگردها  صحبت کنیم.در سال ۱۳۵۱ معاهده لازم الاجرایی بین ایران و افغانستان امضا شده است که بندهای لازم الاجرا دارد.
خطیب‌زاده در مورد تحولات اخیر افغانستان تاکید کرد: تامین امنیت افغانستان به عهده هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان است و نباید اجازه دهد تا گروه‌های ترویستی تهدیدی برای کشورهای همسایه باشد.
اسدالله اسدی در شرایط نامناسبی نگهداری می‌شود
وی در مورد آخرین اقدامات وزارت امور خارجه برای پیگیری وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات گروگان‌گرفته شده‌ در بلژیک، گفت: متاسفانه همانطور که شما اشاره کردید، یک دیپلمات جمهوری اسلامی ایران با نقض بدیهی‌ترین مصونیت‌ها و برخلاف کنوانسیون وین، با نقض مصونیت حقوقی دیپلمات‌ها توسط دولت آلمان و دولت بلژیک دستگیر شدند که کل این فرآیند غیرقانونی است.
خطیب‌زاده ادامه داد: ایشان در شرایط نامناسبی نگهداری و حقوق ایشان نادیده گرفته می‌شود و طبیعی است که نادیده گرفتن بدیهیات حقوق بشری برای هر کسی، زشت است و نقض حقوق دیپلماتیک توسط کشورهای اتحادیه اروپا جای تاسف دارد.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از طریق مجاری دوجانبه و خاص خود و همچنین مراجعه به مراجع ذیربط بین‌المللی پیگیری کرده است و دستور کار جدیدی صادر شده، چون متاسفانه به طور آشکار نقض حق مصونیت آقای اسدی انجام می‌شود.من یک بار دیگر از همین تریبون اعلام می‌کنم واقعاً باعث تاسف است که دولت‌های اروپایی برای مجرمین، تبهکاران با سابقه و جاسوسان که با نقشه وارد ایران می‌شوند، هیاهو می‌کنند و نمایش برگزار می‌کنند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: کل فرآیند بازداشت، استرداد، دادگاه، صدور حکم و رفتارها با ایشان غیر مشروع بوده و ما کل این فرایند را غیرقانونی می‌دانیم.
امیرعبداللهیان به امارات می‌رود
وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا مقامی از ایران برای شرکت در مراسم رئیس امارات «محمد بن زاید» شرکت خواهد، گفت: من به ملت و دولت دوست امارات تسلیت می‌گویم و امیدوارم رئیس جدید کشور امارات عربی متحده آقای محمد بن زاید برای کشور امارات شکوفایی و آینده‌ای بهتر و برای منطقه پیام آور ثبات و صلح و دوستی باشد. سفر آقای امیر عبداللهیان دستورکار است و امروز قرار بود تنظیم شود.
خطیب زاده درباره سفر خانم دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل اظهار داشت: خانم دوهان ایران است و از ۲۰۱۴ که گزارشگر ویژه است با حمایت ایران همراه بوده است. خانم دوهان بر اساس درخواست و برنامه خود ملاقات‌هایش را انجام می‌دهد و در هفته جاری جمع بندی سفر خود را اعلام میکند.
وی درخصوص انتخابات پارلمانی لبنان گفت: عملکرد هر طرفی نشان می دهد که دوست طرف سختی کشورها کدام کشورها هستند و کدام طرف ها و کنشگران فقط به فکر پیشبرد اهداف سیاسی خودشان هستند، تلاش می کنند اهداف سیاسی خود را به قیمت تحقیر ملت ها و گرسنه نگه داشتن ملت ها، محاصره ملت ها و محروم کردن آنها از حق طبیعی حیاتشان جلو ببرند.جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده در کنار مردم لبنان برای تحقق خواست و ارده آنها باشد. ایران هیچ وقت سعی نکرده در سیاست داخلی لبنان ورود کند. 
خطیب زاده تاکید کرد: مردم رشید و بالغ لبنان در مورد لبنان تصمیم می گیرند، همه کشورها باید احترام بگذارند. جمهوری اسلامی ایران هم به خواست مردم لبنان احترام می گذارد.
سخنگوی وزارت امورخارجه درخصوص اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ترکیه درباره سدسازی و ریزگردها گفت: باید علم را به دانشمندان بسپاریم و تلاش کنیم که به همدیگر کمک کنیم که مشکلات مشترکمان را حل کنیم. ما استقبال ترکیه ای از همکاری را به فال نیک می گیریم  و باید تلاش کنیم قدم اجرایی برای منطقه برداریم و تلاش کنیم مشکل ریزگردها را مرتفع کنیم.
خطیب زاده درخصوص اظهارات مقامات امریکایی مبنی بر نقش منفی ایران در آتش بس یمن اظهار داشت: برخی اوقات آدم احساس می کند مقامات ایالات متحده جغرافیا را خوب نمی شناسند و تاریخ را هم فراموش می کنند و دچار آلزایمر سیاسی هستند و نقش چند روز قبل خودشان را هم فراموش می کنند.جمهوری اسلامی ایران از روز اول تلاش کرده راهکار سیاسی در یمن جواب دهد جنگ تمام شود و مردم یمن دسترسی آزاد و مناسبی برای تامین مایحتاج خود داشته باشند.
وی تصریح کرد: آن ائتلاف جنگ طلبی که جنگ را چندین سال ادامه داد با حمایت و چک سفید امضای ایالات متحده باید پاسخگو باشد. البته این صحبت ها ما را نگران می کند که نکند دوباره تصمیم به شعله ور ساختن جنگ در یمن دارند. من توصیه می کنم مواضع چند سال اخیر خود را مرور کنند.
خطیب زاده درخصوص رکورد زدن بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران؛ گفت: ما عضو ان.پی.تی و پادمان هستیم و در چارچوب مقررات و مراودات معمول بین ایران و آژانس و در چارچوب تفوق فنی رفتار آژانس یعنی حفظ بی طرفی و عدم سیاسی کاری همواره روابط نزدیکی با آژانس داشته‌ایم و در زمانی که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شد، در چارچوب پادمان به همکاری با آژانس ادامه دادیم. گزارش های آژانس باید منبع باشد نه آنچه برخی رسانه ها به طور متفرقه می گویند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص همکاری وزارت امور خارجه برای حضور در جام جهانی قطر، گفت: وزارت خارجه در کنار وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال هر کجا گفتند ما تلاشمان را کردیم که کمکشان کنیم. مهم این است که وزیر ورزش و دولت در  حوزه بازی‌های جام جهانی ورود می‌کنند و ان‌شاءالله حضور موفقی را از تیم خودمان داشته باشیم.
  • نویسنده :
  • منبع :