19 دی: مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: برخورد با نهاد ورزش نه منفعلانه و نه منحرفانه، بلکه فعال مثبت باشد، متاسفانه در مواجهه با این پدیده به صورت افراط و تفریطی برخورد کردیم و به نظریه درست مبتنی با فرهنگ بومی و اسلامی کمتر پرداخته شده است.
به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: ورزش، امر مهمی است و اصل مقوله ورزش، تغییر و تحول‌های دنیای معاصر از یک فعالیت متعارف، عادی و سرگرمی پراکنده بیرون آمده و به یک نهاد اجتماعی، موثر، کنشگر، تغییرآفرین، فعال اجتماعی تبدیل شده است.
وی تاکید کرد: باید این جایگاه نهادی ورزش را بازشناسی کنیم و حداقل برای خودمان این نهاد را به عنوان یک پدیده با تفاوت‌های زیادی با آنچه که در سابق در جوامع بوده، بشناسیم و برای آن تدبیر لازم کنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: برخورد با نهاد ورزش نه باید برخورد منفعلانه باشد و نه منحرفانه، باید برخورد فعال مثبت باشد، متاسفانه در مواجهه با این پدیده که پدیده متمایز و متفاوت از اعصار پیشین است، به صورت افراط و تفریطی برخورد کردیم و به نظریه درست مبتنی با فرهنگ بومی و اسلامی کمتر پرداختیم.
آیت‌الله اعرافی ادامه داد: برای رسیدن به یک نظریه و الگوی جامع، نیاز است هم حوزه به لحاظ نظری فعال شود و هم وزارت ورزش یک فعالیت پایه‌ای و بنیادین را دنبال کند.
وی ادامه داد: برای رسیدن به آن نظریه جامع در حوزه ورزش، ما نیز باید به مباحث فلسفی ورزش، مباحث اخلاقی آدابی و فقه و احکام ورزش و بر پایه این سه ضلع و متناسب با موضوع‌شناسی جدید، به نظریه‌های الگوها برسیم تا به آیین‌نامه، ضابطه، پروتکل و شیوه‌نامه دست پیدا کنیم.
آیت‌الله اعرافی گفت: این یک منظومه است که در حوزه ورزش مانند پدیده‌های جدید باید پیموده شود.
عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: حوزه با توجه به رسالت پاسخگویی که دارد طی سال‌های گذشته اقدام‌هایی را دفتر فقه معاصر آغاز کرده، چرا که علاوه بر پاسخگو بودن، نظریه‌پردازی در قلمروهای مختلف، جدید و مورد نیاز نظام هدف‌گیری شده، از این رو کارها در وسعتی زیاد، آرام و در حال پیشرفت است.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: برغم تمام این دغدغه‌ها و نکته‌ها، وقتی وارد کار و درگیر با امور روزمره می‌شویم، بسیاری از مسائل فراموش می‌شوند.
اعرافی با تاکید بر اینکه نظریه‌پردازی در عرصه ورزش از منظر فرهنگ بومی و اسلامی در وزارت ورزش جای پای محکمی داشته باشد گفت: در این زمینه از یک سو به دانشگاه و از سویی به حوزه مراجعه می‌کنید، در سه ضلعی که بیان شد، آماده کمک و همراهتان هستیم تا به الگوهای مورد دفاع برسیم.
امام جمعه قم به انجام مطالعه‌های حوزه ورزش از منظرهای فرهنگی و دینی اشاره کرد و گفت: گفتمان ما، گفتمان انقلاب اسلامی است و در این گفتمان پاسخ همه دغدغه‌ها وجود دارد و بن بستی برای امور و فعالیت‌هایمان نیست، باید با جدیت مسائل را پیش برد و راه حل ها را خلق کرد.
آیت‌الله اعرافی در ادامه به جایگاه زن و خانواده پرداخت و افزود: یک مواجهه کلان تمدنی به زن و خانواده در جوامع غربی داریم و در این مواجهه هم نیاز به طرح‌های جدید است و به الگوهایی بپردازیم که شجاعانه به دنیا عرضه کنیم.
در مقوله زن باید قدرت گفتمان سازی جهانی داشته باشیم
وی همچنین اضافه کرد: مقوله زن نیاز دارد که در ابعاد مرتبط با حیات زن و خانواده کاملا فعال و الگوپرداز باشد و قدرت گفتمان‌سازی جهانی داشته باشیم.
عضو خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه هفتم توسعه کشور اشاره کرد و افزود: برای ورزش بانوان چه همگانی و چه قهرمانی با همان چارچوب هایی که بیان کردید یک تحرک جدی در زیرساخت‌ها لازم است، البته بی‌مایه فطیر است، باید خرج کرد که هزینه کردها بخشی به شهرداری‌ها و بخشی به بودجه‌های وزارت خانه معطوف می‌شود.
وی بیان داشت: برنامه هفتم توسعه کشور از منظر خودمان با حدود ۴۰ تَن در حال انجام است، هر چه زودتر آن چارچوب‌هایی که می‌خواهید در ورزش بانوان رعایت شود، همچنین زیرساخت‌هایی که برای آن باید به وجود آید و چه هزینه‌هایی را لازم دارد را اعلام کنید.
وی خاطرنشان کرد: اگر این اتفاق بیفتد و در تبصره‌های بودجه‌ای دیده شود، سالانه اعتبارهای مناسبی برای ورزش بانوان و زیرساخت‌های آن اختصاص خواهد یافت و هر شهری متناسب با سرانه جمعیتی که دارد فضایی مناسب با مدیریت خود بانوان را در اختیار خواهد داشت.
عضو فقهای شورای نگهبان بیان کرد: در برنامه هفتم وظایف شهرداری‌ها و تکالیف بودجه‌ای را اعلام کنید و محکم بایستید و زیرساخت‌ها را درست کنید، زیرساختی که کاملا جوانب شرعی آن رعایت شده و کسی هم نمی‌تواند حرفی بزند و خود نظام هم پشتیبانی می‌کند و بزنگاه آن، برنامه توسعه هفتم است، در این برنامه توجه خوبی به ورزش همگانی و بانوان شده است.
آیت‌الله اعرافی گفت: وقتی زیرساخت نداشته باشیم، فقط می‌گوییم نه! وقتی زیرساخت باشد و در خصوص تجهیز و تدارک آن برنامه داشته باشیم بسیاری از مسائل حل می‌شود.
وی تاکید کرد: وزارت ورزش نیز باید الگوسازی انجام دهد، مطالعه‌ها داشته باشد، از یک سو به آیین‌نامه و شیوه‌نامه برسد و از سوی دیگر زیرساخت را تدارک ببیند و برنامه بدهد. 
وی افزود: در این برنامه‌ها گرداننده کار ورزش و سلامت بانوان، خودتان باشید، بسپارید به خانم‌های دارای مهارت و با مدیریت خودتان باشد.
مدیر حوزه‌ها با بیان اینکه حوزه به عنوان یک شبکه در کشور به منظور مباحث تولیدهای علمی مرتبط با ورزش و هم گفتمان سازی متناسب با آن مسائل در خدمت است یادآور شد: حدود ۳۰ ستاد راهبری در حوزه‌های علمیه فعال هستند که یکی از آنها ستاد ورزش حوزه علمیه است، باید تعامل جدی‌تری با آن داشته باشید، چرا که می‌تواند در مباحث پژوهشی، بحث گفتمان‌سازی و تبلیغ با مجموعه معاونت توسعه بانوان وزارت ورزش و جوانان همراهی کند.

  • نویسنده :
  • منبع :