19 دی: نخست وزیر سوئد گفت، این کشور به همراه فنلاند درخواست خود را برای پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) فردا (چهارشنبه) به مقر این اتحاد نظامی ارسال می‌کنند.
به گزارش روزنامه لو فیگارو، ماگدالنا اندرسون روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فنلاند در استکهلم اظهار داشت: ۲ کشور به طور مشترک درخواست خود را فردا به مقر ناتو در بروکسل ارائه می‌کنند.
نخست وزیر سوئد اضافه کرد: من خوشحالم که ما مسیری یکسان را در پیش گرفته‌ایم و می‌توانیم با هم این کار را انجام دهیم.
لو فیگارو اضافه می‌کند که با چراغ سبز اکثریت قریب به اتفاق بیش از ۹۵ درصدی پارلمان فنلاند، اکنون همه چیز برای ورود همزمان درخواست‌های عضویت سوئد و فنلاند در مقر ناتو در بروکسل فراهم است.
کاخ سفید نیز اعلام کرده است که رهبران این دو کشور اسکاندیناوی روز پنجشنبه برای دیدار با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به واشنگتن سفر می‌کنند.
به گزارش ایرنا، پارلمان فنلاند امروز به عضویت این کشور در پیمان آتلانیک شمالی (ناتو) با اکثریت قاطع رای داد و به دولت این کشور اجازه ارسال نامزدی رسمی به مقر ناتو را صادر کرد.
در پایان جلسه دو روزه پارلمان فنلاند، طرح الحاق به ناتو با ۱۸۸ رای موافق، هشت رای مخالف و بدون رای ممتنع به تصویب رسید.
فنلاند روز یکشنبه هفته جاری نامزدی تاریخی خود در ناتو را به عنوان نتیجه مستقیم تهاجم روسیه به اوکراین اعلام کرد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز گذشته هشدار داد که مسکو به استقرار زیرساخت های نظامی ناتو در ۲ کشور سوئد و فنلاند واکنش نشان خواهد داد.

  • نویسنده :
  • منبع :