19 دی: فرمانده نیرو‌های موشکی روسیه اعلام کرد که موشک سارمات، که نام آن برگرفته از قبیله شجاع ایرانی است شمشیر انتقام این کشور از دشمنان خواهد بود.
سرگئی کاراکایف، فرمانده نیرو‌های موشکی استراتژیک روسیه با اشاره به توان دفاعی روسیه، اعلام کرد که موشک جدید قاره پیمای «سارمات» شمشیر انتقام روسیه از دشمنان است.
به گزارش راشاتودی، کاراکایف هنگام صحبت درباره ویژگی‌های این موشک، به دلیل انتخاب نام آن پرداخت و گفت که سارماتیان (قبایل ایرانی که درقرن‌های پنجم و چهارم قبل از میلاد در منطقه دریای خزر امروزی و دریای سیاه، بین رود‌های ولگا و دُن بودند) مردم شجاعی بودند و به نیزه‌های قوی و بلندی مسلح بودند. آن‌ها قدرت جنگاوری بالا و شمشیر‌های بلندی داشتند که دشمنان را به وحشت می‌انداخت. این قبایل بر این باور بودند که با استفاده از این شمشیر دشمنان به مجازات خود خواهند رسید.
فرمانده نیرو‌های موشکی روسیه در ادامه با بیان اینکه این موشک دقت بالایی دارد، اظهار داشت: «موشک سارمات به دشمنان هشدار میدهد که روسیه توان محافظت از خود را دارد. موشک جدید به راحتی می‌تواند با کاهش شتاب پس از پرتاب، سپر موشکی دشمنان را دور بزند. پیش بینی می‌شود این موشک تا ۵۰ سال در خدمت ارتش روسیه باشد.»
چندی پیش دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسکوسموس روسیه گزارش داد که روسیه قصد دارد اولین واحد نظامی مجهز به موشک‌های بالستیک «سارمات» (Sarmat) با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را حداکثر تا پاییز امسال مستقر کند.
سارمات یکی از شش سلاح استراتژیک جدید روسیه است که در ۱ مارس ۲۰۱۸ توسط پوتین رونمایی شد و قادر به حمل ۱۰ تن محموله، حداکثر ۱۰ عدد کلاهک سنگین یا ۱۵ عدد کلاهک سبک است. طول این موشک ۳۵٫۵ متر و قطر آن ۳ متر است. وزارت دفاع روسیه گفته است این موشک برای مقابلهٔ روسیه با سیستم حمله سریع جهانی آمریکا کاربرد دارد.

  • نویسنده :
  • منبع :