19 دی: نماینده دائم روسیه در سازمان ملل همزمان با سخنرانی رئیس شورای اروپا در جلسه شورای امنیت، این جلسه را ترک کرد.

به گزارش تاس، «واسیلی نبنزیا»، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل همزمان با سخنرانی «چارلز میشل»، رئیس شورای اروپا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اوکراین این جلسه را ترک کرد.

نمایندگی دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل نیز این اقدام «واسیلی نبنزیا» را بدون جزئیات بیشتر تأیید کرد.

رئیس شورای اروپا در این جلسه اقدامات نظامیان روسی در اوکراین را محکوم و از شورای امنیت خواست تا برای توقف عملیات نظامی روسیه در اوکراین اقدام کند.

پیش از سخنان رئیس شورای اروپا، «واسیلی نبنزیا»، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در سخنانی اعلام کرده بود که ابراز اطمینان ایالات متحده مبنی بر عدم استفاده کی یف از تسلیحات دوربرد علیه خاک روسیه قانع کننده نیست.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در این ارتباط اضافه کرد: روسیه حق هدف قرار دادن مراکز تصمیم گیری استفاده از تسلیحات دوربرد توسط کی یف را برای خود محفوظ می‌داند.

«واسیلی نبنزیا» این سخنان را در واکنش به اظهارات پیشین جو بایدن رسانه‌ای کرد که گفته بود: واشنگتن سامانه‌های موشکی را که توانایی هدف گیری اهداف در خاک روسیه را داشته باشند، به اوکراین نخواهد داد؛ اما از سوی دیگر، اسپانیا در جهت بسط حمایت نظامی خود از اوکراین، محموله‌های متشکل از موشک‌های ضد هوایی و تانک‌های جنگی لئوپارد را در اختیار کی یف قرار می‌دهد.

انگلیس هم در روزهای اخیر اعلام کرد که با هدف کمک به کی یف در هدف قرار دادن توپخانه روسیه در شرق اوکراین تعدادی سامانه موشکی پرتاب چندگانه «ام ۲۷۰» (M۲۷۰) را به اوکراین ارسال خواهد کرد که این موشک‌ها می‌توانند اهدافی را تا فاصله ۸۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهند.

در همین رابطه، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس در توجیه اقدام لندن در ارسال این موشک اندازها به کی یف اعلام کرد که «به این دلیل که تاکتیک‌های روسیه تغییر می‌کند، حمایت ما از اوکراین نیز باید تغییر کند.»

روسیه بارها از ارسال تسلیحات غربی‌ها به اوکراین انتقاد کرده و از آن مانند ریختن بنزین به روی آتش درگیری‌ها یاد کرده است.

دستاوردهای مسکو در عملیات نظامی خود در اوکراین و به ویژه در شرق این کشور، غربی‌ها را به این صرافت انداخته با ارسال تسلیحات پیشرفته‌تر سعی کنند تا موازنه و تعادل در این زمینه به نفع مسکو بر هم نخورد.

  • نویسنده :
  • منبع :