19 دی: امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه بامداد یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دستیابی به برجام همچنان امکان پذیر است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه کاخ الیزه آمده است که مکرون رئیس‌جمهور فرانسه روز شنبه به آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران گفت که احیای برجام «هنوز امکان پذیر است» اما باید «در اولین فرصت» این توافق امضا شود.
بر اساس بیانیه ریاست جمهوری فرانسه، مکرون همچنین از عدم پیشرفت مذاکرات پس از  توقف آن در وین ابرازنارضایتی و بر لزوم بازگشت ایران به برجام  و اجرای تعهدات هسته‌ای تاکید کرد.
وی در اظهاراتی مداخله جویانه در امور قضایی و امنیتی ایران، خواستار آزادی چهار شهروند فرانسوی شد و ادعا کرد این افراد به صورت «خودسرانه» در ایران در بازداشت هستند.
به گزارش ایرنا، این بیانیه بامداد یکشنبه، پس از گفت‌وگوی تلفنی میان آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور ایران و امانوئل مکرون همتای فرانسوی وی، منتشر شد.
روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه ظهر شنبه در گفت وگویی تلفنی ۱۲۰ دقیقه‌ای درباره راهکارهای تقویت همکاری‌های دوجانبه و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و چالش‌های عمده جهانی از جمله امنیت غذایی و امنیت انرژی مذاکره کردند.
رئیس جمهور ایران در این گفت وگو با اشاره به رشد چشمگیر همکاری‌های سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان، تحریم‌های آمریکا ضد ایران را به ضرر اقتصاد جهانی به خصوص اروپا دانست.
رئیسی همچنین با تقبیح اقدامات و مواضع غیرسازنده آمریکا و کشورهای اروپایی، اظهار داشت: صدور قطعنامه در آژانس انرژی اتمی اقدامی بحران‌ساز و با هدف ایجاد فشار علیه ملت ایران بود که موجب ضربه زدن به اعتماد سیاسی است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران همچنین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حصول توافق را در گرو حل و فصل کامل مسائل پادمانی و ارائه تضمین‌های لازم از جمله در قبال استمرار پایبندی معتبر طرف‌ها به توافق و تامین منافع اقتصادی ملت ایران می‌داند.

  • نویسنده :
  • منبع :