19 دی: پس از اعلام خبر قطع آب گرم در ادارات دولتی فرانسه به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، وزیر انرژی این کشور امروز پنجشنبه در سخنانی تاکید کرد: چگونگی رسیدن به سقف مجاز مصرف برای کسب‌وکارها به اختیار خودشان خواهد بود.
به گزارش رویترز، در حالی که فرانسوی‌ها خود را برای زمستانی سخت آماده می‌کنند، امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه قرار است تا آخر وقت امروز اقدامات لازم مربوط به هر بخش برای صرفه جویی در مصرف انرژی را اعلام کند.
این اقدامات در جهت جلوگیری از قطع برق یا کمبود گاز در طول زمستان طراحی شده‌اند. همچنین برخی مدیران کسب‌وکارها نیز قرار است برنامه‌های خود برای صرفه‌جویی را بازگو کنند.
به گفته «اگنس پانیر روناچر» وزیر انرژی فرانسه، هدف از این برنامه‌های صرفه‌جویانه رسیدن به کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی این کشور در مقایسه با مقدار مصرف در سال ۲۰۱۹ خواهد بود. این اقدامات شامل قطع آب گرم ادارات دولتی فرانسه و کاهش یک درجه‌ای دمای آب در استخرها و اماکن ورزشی می‌شود.
وی در گفت‌وگو با رادیو RTL با بیان اینکه دولت فرانسه هیچ شرکتی را به انجام دستوالعمل‌های خاص در جهت رسیدن به سقف مصرف تعین شده برای ذخیره انرژی ملزم نمی‌کند، تاکید کرد: در رسیدن به برنامه ماندگار برای مصرف بهینه انرژی، روشی که در آن افراد داوطلبانه نسبت به آن متعهد شوند، بر وضع قوانین الزام آور ارجحیت دارد.
بر این اساس، در این برنامه قرار است که صنایع، خانوارها و مقامات شهری به دلیل کاهش واردات گاز از روسیه و افزایش بهای انرژی، مصرف انرژی خود را تا ۱۰ درصد کاهش دهند.
یک منبع دولتی که به نامش اشاره‌ای نشده است در این باره به رویترز گفت: دولت برنامه دارد از کارکنان بخش دولتی بخواهد که برای سفرهای کمتر از چهار ساعت به جای هواپیما، از قطار استفاده کنند.
یکی از مشاوران وزیر حمل و نقل فرانسه نیز از برنامه این وزارتخانه برای ارائه طرحی در زمینه تشویق مردم به اشتراک گذاری خودروها و بهره‌ بردن از مزایای مالی آن خبر داد.
دولت فرانسه همچنین درصدد راه‌اندازی یک کمپین عمومی است تا از طریق آن فرانسوی‌ها را به صرفه‌جویی انرژی در تمام جنبه‌های زندگی روزمره خود تشویق کند.

  • نویسنده :
  • منبع :