19 دی: معاون سیاسی وزیر امور خارجه، روابط جمهوری اسلامی ایران با همسایگان، از جمله مناسبات همه‌جانبه با روسیه را در مسیر تحکیم و توسعه ارزیابی کرد.
علی‌ باقری کنی که برای دیدار و رایزنی با همتای روسی خود به مسکو سفر بود در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما در روسیه، سیاست دولت سیزدهم را توسعه همکاری با همسایگان عنوان کرد و گفت: این مناسبات در زمینه‌های گوناگون در مسیر رشد و توسعه قرار گرفته است.
وی با اشاره به این‌که «طی یک هفته اخیر به هند، قطر و روسیه سفر کرده است» افزود: این سفرها در راستای تحکیم سیاست همسایگی و منطقه‌ای انجام شده است.
وی به رایزنی‌های فشرده با مقامات هند، قطر و روسیه اشاره و تاکید کرد: رایزنی درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، بازیابی مناسبات و برقراری نشست‌های مشورتی با مقامات ذیربط این کشورها، هدف اصلی این سفرها بود.
ایران و روسیه بر توسعه همکاری در حوزه‌های مورد علاقه تاکید دارند
معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که «وزارت امورخارجه به عنوان مدیر روابط خارجی، نگاهی ویژه به سیاست تحکیم همسایگی دارد»،افزود: نگاه دولت این است که روابط با همسایگان توسعه پیدا کند و آمار و ارقام نیز نشان می‌دهد در بیش از یکسال اخیر روابط با همسایگان و از جمله روسیه، در همه عرصه‌ها و بویژه در زمینه تجاری و اقتصادی توسعه قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است.
وی به ظرفیت‌های فراوان باقیمانده اشاره کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم دامنه این مناسبات را گسترش دهیم، لازم است از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. ارتقاء روابط ایران با کشورهای همسایه و منطقه‌ای می‌تواند مولفه‌های قدرتمندی را شکل دهد که در این بین جمهوری اسلامی ایران نقشی محوری دارد.
وی تاکید کرد: در چنین شرایطی از یک سو منافع ملی تضمین و نیازهای اقتصادی کشور تامین می‌شود و از سوی دیگر زمینه‌های توسعه اقتصادی به طور جدی‌تر فراهم خواهد شد.
باقری کنی افزود: در همین راستا با مقامات وزارت امورخارجه روسیه ملاقاتی انجام شد و در این گفتگوها مجموعه‌ای از مناسبات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی که مورد توجه تهران و مسکو بود، بررسی شد.
وی به مبادله دیدگاه‌های دو طرف اشاره کرد و گفت: ایران و روسیه بر توسعه همکاری در حوزه‌های مورد علاقه تاکید دارند.


  • نویسنده :
  • منبع :