19 دی: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در تداوم ادعاهای ضد ایرانی درباره جنگ اوکراین، به هراس واشنگتن از انتقال تکنولوژی میان ایران و روسیه اذعان کرد.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در واشنگتن اذعان کرد: ما از انتقال تکنولوژی میان روسیه و ایران به شدت نگران هستیم و از ابزارهای مختلف در اختیار خود، برای اختلال در آن استفاده می‌کنیم.
وی با تکرار ادعاها درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایران در جنگ اوکراین مدعی شد پهپاد هایی که ایران در اختیار روسیه قرار داده است بسیار کشنده و مخرب برای زیرساخت های اوکراین هستند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: ارائه پهپادهای کشنده از سوی ایران به روسیه که از آنها برای حمله به غیرنظامیان اوکراینی استفاده می شود، باعث نگرانی است.
ند پرایس همچنین درباره ادعای دیگری نیز مدعی شد که ما همچنین نگرانی خود از احتمال ارسال موشکهای ایرانی به روسیه و گسترش همکاری میان این دو کشور در زمینه های دیگر اعلام کرده ایم.
وی در عین حال افزود، همانطور که مقامات آمریکا اعلام کرده اند، اطلاعاتی در خصوص ارائه احتمالی موشک های بالستیک ایران به روسیه در اختیار نداریم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد روسیه ممکن است برای جایگزین کردن ذخایر تسلیحات خود از سایر کشورها از جمله ایران و کره شمالی کمک بخواهد.
این مقام آمریکایی در ادامه مدعی شد که ایران به دنبال رشد اقتصادی نبوده و از منابع محدود خود برای حمایت از عوامل نظامی و نیروهای وابسته به خود در منطقه استفاده کرده است.
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز پیش از ند پرایس اعلام کرد که آمریکا مدرکی مبنی بر انتقال موشک های بالستیک ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین ندیده است.
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز چهارشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در عین حال ادعا کرد که واشنگتن شاهد تداوم ارائه پهپادهای ایرانی به روسیه بوده است.
این مقام ارشد کاخ سفید مدعی شد: ما می دانیم که پایگاه صنعتی دفاعی روسیه تحت فشار قرار گرفته است. آنها نمی توانند با نیازهای تسلیحاتی خود همگام شوند.
هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد:  ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با جایگزین کردن تسلیحات به خصوص مهمات هدایت شونده دقیق مشکل دارد.
غرب به رهبری آمریکا از ماهها پیش همزمان با تشدید تنش ها در جنگ اوکراین، ادعاهایی ضد ایرانی را مطرح کرده که تهران آن را قاطعانه رد می کند. آمریکا ابتدا ادعای ارسال پهپادهای ایرانی را مطرح کرد و پس از آن، ادعای انتقال احتمالی موشک های زمین به زمین از سوی ایران به روسیه برای استفاده در این جنگ را مطرح کرده است.

  • نویسنده :
  • منبع :