19 دی: پیمان کیا با مشارکت برادرش پیام کیا اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده مراکز امنیتى سوئد را به سرویس اطلاعاتی روسیه منتقل کرده است.
روز پنجشنبه ١٩ ژانویه، دادگاه استکهلم، در جلسه‌ای که از تلویزیون سوئد نیز پخش شد، دو برادر ایرانى تبار را به جرم جاسوسى براى روسیه به زندان محکوم کرد.
بی بی سی گزارش داد، بر اساس کیفرخواست ارائه شده در دادگاه استکهلم، پیمان کیا در طول مدتی که در سرویس امنیتی سوئد و واحد اطلاعاتی ارتش این کشور فعالیت می کرده، اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده این مراکز امنیتى را با مشارکت برادرش پیام کیا به سرویس اطلاعاتی روسیه منتقل کرده است. 
بر این اساس پیمان کیا ٤٢ ساله به حبس ابد و پیام کیا ٣٥ ساله به ٩ سال و ده ماه حبس محکوم شدند.
در نتیجه تحقیقات انجام شده، پیمان کیا در روند این جاسوسى، حدود ۹۰ سند تهیه کرده که پیام کیا، در تهیه حدود ۶۵ مورد آن با وى مشارکت داشته است. 

بر اساس کیفرخواست دادگاه استکهلم، این دو برادر احتمالا نیمی از اسناد ارسالى را نیز پاکسازى کرده اند.

اطلاعات ارائه شده توسط این دو برادر به روسیه، جزو اطلاعات محرمانه اى بوده است که انتقال آن مى تواند امنیت سوئد را با مخاطره رو به رو کند.

پیش از این پر لیندوکویست، دادستان واحد امنیت ملی سوئد، اعلام کرده بود: «این تحقیقی پیچیده درباره جرمی بود که تحقیق درباره آن دشوار است.» او اقدامات این دو برابر را واجد «مجرمانگی خیلی جدی علیه دستگاه اطلاعات و امنیت سوئد» توصیف کرد.

این مقام سوئدی به آسوشتیدپرس گفته بود اطلاعاتی که این دو نفر به روسیه منتقل کرده‌اند «موضوعات فوق‌العاده حساس» بوده‌اند.

پیش از این روزنامه سوئدی "اکسپرسن" در گزارشی بدون اشاره به نام این دو برادر، نوشته بود آن ها در سنین کودکی به سوئد آمده‌ و از سال ۱۹۹۴ شهروند این کشور بوده اند.

بر اساس این گزارش، برادر بزرگتر به مدت یک دهه از ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱، در بخش‌های امنیتی سوئد کار می کرده است و برادر کوچکتر هم فارغ التحصیل آکادمی پلیس این کشور است. اکسپرسن نوشته بود برادر بزرگتر«کار دولتی خود را به عنوان بازپرس جرایم گمرکی آغاز کرد تا توانست در سمت‌های حساس‌تری در پلیس امنیت و سپس سرویس اطلاعاتی و امنیتی نظامی مشغول کار شود».

در ادامه گزارش این روزنامه با اشاره به اینکه برادر بزرگتر در سرویس امنیتی سوئد و واحد اطلاعاتی ارتش سوئد در بخشی بسیار محرمانه مشغول به کار بوده نوشته شده: «برادر بزرگتر دارای همسر و چند فرزند است و به راحتی به زبان فارسی صحبت می کند».

  • نویسنده :
  • منبع :