19 دی: سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: صادر کنندگان تسلیحات و دامن زنندگان به استمرار جنگ‌ها با جعل خبرها به دنبال توجیح عملکرد یکجانبه و خطای خود در طراحی جنگ و استمرار آن هستند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در جریان بازدید از خبرگزاری مهر در پاسخ به سوالی در مورد ادعای ساخت کارخانه‌ای با قابلیت تولید شش هزار پهپاد توسط ایران و روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، اظهار داشت: اساساً چنین خبری موضوعیت ندارد و کذب است. 

سخنگو دستگاه دیپلماسی گفت: متأسفانه کشورهایی که بزرگترین صادرکننده تسلیحات و تجهیزات به یک طرف جنگ هستند مایلند با دامن زدن به خبرهای کذب و جعلی افکار عمومی جهانی را دچار گمراهی و خطا کنند. 

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نه در یک طرف جنگ و نه در کنار یک طرفی دیگر قرار دارد، تاکید کرد: ایران چنین طرح‌هایی را حتی در دست پیگیری هم ندارد. 

کنعانی خاطرنشان کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران تشویق طرفین برای توسل به راهکار سیاسی و همچنین تشویق جامعه بین المللی برای کمک به شکل گیری راهکار سیاسی جهت پایان دادن به جنگ است. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: به نظر می‌رسد صادر کنندگان تسلیحات و دامن زنندگان به استمرار جنگ‌ها با جعل خبرها به دنبال توجیه عملکرد یکجانبه و خطای خود در طراحی جنگ و استمرار آن هستند. 

گفتنی است، روزنامه «وال استریت ژورنال» مدعی اعزام یک هیأت ایرانی به روسیه با هدف ارزیابی ساخت کارخانه‌ای با قابلیت تولید شش هزار پهپاد طراحی شده توسط این کشور به منظور استفاده روسیه در جنگ اوکراین شد. 

این روزنامه به نقل از مقام‌های یک کشور متحد آمریکا مدعی شده است که ساخت این کارخانه، بخشی از همکاری نظامی فزاینده میان تهران و مسکو به‌شمار می‌رود. 

در ادامه ادعا شده که این هیأت بلندپایه ایرانی در تاریخ پنجم ژانویه از محل برنامه‌ریزی شده برای احداث و راه‌اندازی کارخانه پهپاد بازدید کردند.

  • نویسنده :
  • منبع :