19 دی: مجله فرانسوی «شارلی ابدو» که سابقه انتشار کاریکاتورهای موهن علیه مقدسات مسلمانان و جوامع اسلامی را دارد، این بار با انتشار یک کاریکاتور در شبکه‌های اجتماعی با موضوع زلزله ترکیه، عمق نفرت خود را نشان داد.
این رسانه در کاریکاتور خود که واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت، نوشت: «زلزله در ترکیه»، «نیازی به ارسال تانک نیست.»
شارلی ابدو که پیش از این نیز کاریکاتورهای توهین‌آمیزی علیه حضرت محمد(ص) و مقدسات مسلمانان منتشر کرده، این بار زلزله ترکیه را که در آن هزاران نفر جان خود را از دست دادند، دستاویز قرار داده و به نفرت پراکنی خود ادامه داد.
پست این نشریه افراطی که در توئیتر با عنوان «نقاشی روز» منتشر شده، واکنش های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی و جامعه ترکیه به همراه داشته است.
کاربران شبکه‌های اجتماعی جمله‌ای که  در زمینه کاریکاتور نوشته شده را چنین برداشت کردند که منظور «شارلی ابدو» این است که برای کشتن ترک‌ها نیازی به ارسال تانک نیست زیرا آن‌ها در جریان زلزله کشته شدند.
در همین حال برخی نیز معتقدند که قصد این مجله از انتشار این کاریکاتور این است که نشان دهد ترکیه مانند اوکراین به میدان جنگ تبدیل شده بدون اینکه نیاز به ارسال تانک از فرانسه باشد. 
«اومیت» یکی از کاربران ترکیه‌ای در توئیتر خطاب به گردانندگان مجله شارلی ابدو نوشت: شما هیچ سهمی از انسانیت ندارید! اگر فکر می‌کنید این [کاریکاتور] برای خنده یا آزادی بیان است، واقعاً در اشتباهید!
«اوزنور» یکی از کاربران توئیتر نوشت: چگونه جرات می‌کنی امروز رنج کل مردم ترکیه را مسخره کنی. واقعاً باید عاری از انسانیت باشی که این کار را انجام دهی، وقتی کودکان در زیر آوار منتظر کمک هستند. 
«میرفی» نیز توییت کرد: این آزادی بیان نیست! این نفرت محض است! این مربوط به اعتقادات یا نژاد شما نیست، بلکه مربوط به‌ عدم انسانیت شماست! شرم بر شما باد.
خشم کاربران فقط به کاربران ترک توئیتر محدود نشد، بلکه سبب خشم کاربران فرانسوی و سایر کشورها نیز شد.
«سیمون» از کاربران اروپایی در توئیتر با بیان اینکه «من همیشه از شارلی ابدو حمایت کرده‌ام»، خطاب به مدیران این روزنامه فرانسوی نوشت: انسانیت شما کجاست؟ ما زلزله زدگان را مسخره نمی‌کنیم، آن‌ها فقیرانی هستند که در وسط زمستان زیر آوار هستند.

زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند.
در جریان این زمین لرزه ۷.۸ ریشتری ساعت ۰۴:۱۷ بامداد خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارده شد و تیم‌های نجات و جستجو در حال آوار برداری و نجات کسانی هستند که در زیر آوارها گرفتار شده‌اند.
این حادثه مرگبار واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته و رهبران کشورهای مختلف با ملت‌های سوریه و ترکیه ابراز همدردی کرده‌اند.

  • نویسنده :
  • منبع :