برخی از شما حداقل در پست‌ها و مسئولیت‌های که اشغال کرده‌اید تخصص ندارید، پس همان‌طور که در زمان قبول مسئولیت، تکلیف شرعی را بهانه قبول آن می‌کنید، امروز هم برای اثبات تعهد و تقوای خود به توصیه‌های سابقون انقلاب عمل کنید و در آستانه سال جدید، با استعفای خود همزمان علاوه بر شوک مثبت دادن به وضعیت کشور، علی‌الخصوص اوضاع اقتصادی، یک عیدی دلچسب نیز به مردم دهید و همچنین بر تعهد خود هم مهر تأیید بزنید.
سرمقاله ۱۹ دی شماره ۳۶۵۰ مورخه سوم اسفندماه ۱۴۰۱ با عنوان «گاهی تکلیف شرعی حکم به استعفا از مسئولیت می‌کند» به قلم امیر مسعودی بدین شرح است:

قریب به ۱۸ ماه از شروع به کار دولت سیزدهم گذشته است و روز به روز وعده‌های متعدد رئیس و مدیران دولت، بیشتر از قبل رنگ می‌بازد!
از وعده‌های بزرگ ایجاد ۱ میلیون شغل پایدار و ساخت ۱ میلیون مسکن در سال تا کمترین وعده که کاهش قیمت پیاز بود، هیچ کدام تا به امروز رنگ واقعیت به خود نگرفتند!
تقریباً هیچ سخنرانی از رئیس جمهور و مدیران اقتصادی دولت سراغ نداریم که در آن مدام از کاهش قیمت ارز و طلا تا سایر کالاها و روشن بودن آینده کشور، سخن نگفته باشند، اما حاصل تمام این وعده‌ها تا امروز چیزی جز اوضاع آشفته اقتصادی کشور یعنی دلار ۵۰ هزار تومانی، سکه ۳۰ میلیونی، گوشت ۵۰۰ هزار تومانی و پیاز ۳۵ هزار تومانی نبوده است!
نقل قول مشهوری است که از شهید دکتر چمران پرسیدند: تعهد بهتر است یا تخصص؟ گفت: «می‌گویند تقوا از تخصص لازم‌تر است، آن را می‌پذیرم. اما می‌گویم آن کس که تخصص ندارد و کاری را می‌پذیرد بی‌تقواست.»
یا در مورد مشابه دیگری سال ۱۳۵۸ در صدا و سیما، مناظره‌ای داغ بین مهندس بازرگان و شهید بهشتی، تحت عنوان «تخصص بالاتر است یا تعهد و تقوا؟» برگزار شد.
شهید بهشتی معتقد بود مسئولان باید متعهد باشند ولی بازرگان اعتقاد داشت که تخصص مهمتر است.
در لابلای بحث مرحوم بازرگان سؤالی از شهید بهشتی پرسید: «آقای دکتر فرض کنیم که قصد دارید با اتوبوس از شهری به تهران بیایید. راننده‌ای داریم که جاده را مثل کف دست می‌شناسد ولی اهل همه جور معصیتی است و راننده دیگری که تازه کار است ولی بسیار متقی و اهل تدین. شما خانواده‌تان رو با کدام راننده راهی می‌کنید؟!»
در این هنگام شهید بهشتی مکثی طولانی کرده و سپس به علامت تأیید نظر مرحوم بازرگان، بزرگوارانه فرمود: آقا من دیگه صحبتی ندارم!
آقایان محترم؛ اصلاً تمامی شما مدیران دولت سیزدهم، انقلابی‌ترین و متعهدترین مسئولان ۴۴ سال اخیر جمهوری اسلامی هستید اما وضعیت کشور گواهی می‌دهد که برخی از شما حداقل در پست‌ها و مسئولیت‌های که اشغال کرده‌اید تخصص ندارید، پس همان‌طور که در زمان قبول مسئولیت، تکلیف شرعی را بهانه قبول آن می‌کنید، امروز هم برای اثبات تعهد و تقوای خود به توصیه‌های سابقون انقلاب عمل کنید و در آستانه سال جدید، با استعفای خود همزمان علاوه بر شوک مثبت دادن به وضعیت کشور، علی‌الخصوص اوضاع اقتصادی، یک عیدی دلچسب نیز به مردم دهید و همچنین بر تعهد خود هم مهر تأیید بزنید.


  • نویسنده :
  • منبع :