19 دی: شمار جان‌باختگان زلزله مرگبار اخیر در ترکیه و سوریه به ۵۲ هزار و ۱۸ نفر افزایش یافت.

وبگاه شبکه الجزیره، شمار جان‌باختگان زلزله ویرانگر اخیر در ترکیه و سوریه را بالغ بر ۵۲ هزار نفر اعلام کرد.
بر اساس این گزارش، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، در نشست خبری روز دوشنبه (دیروز، ۶ مارس) اعلام کرد که شمار زلزله مرگبار اخیر به مرکزیت این کشور جان ۴۶ هزار و ۱۰۴ نفر را در ترکیه گرفت و دولتش تلاش دارد تا نیم میلیون نفر از بازماندگان این زلزله‌ را در خانه‌های پیش ساخته اسکان دهد.
به نوشته الجزیره زلزله مرگبار اخیر به مرکزیت ترکیه، موجب جان‌باختن ۵ هزار و ۹۱۴ نفر نیز در سوریه شد و به این ترتیب مجموع کشته‌های این زمین‌لرزه در سوریه و ترکیه به ۵۲ هزار و ۱۸ نفر رسید.
به نوشته خبرگزاری آناتولی، اردوغان در نشست خبری روز گذشته تصریح کرد: «امروز که هفته چهارم زلزله را پشت سر می‌گذاریم، بزرگی این فاجعه را بهتر درک کرده و درد و آسیب این فاجعه را بیشتر حس می‌کنیم».
وی توضیح داد: «در ۱۱ استان زلزله‌زده تعداد ساختمان‌های فروریخته، ویران شده و یا با آسیب شدید به ۲۳۰ هزار و تعداد واحدهای مستقل تخریب شده در این مناطق به ۶۴۵ هزار مورد رسیده است».
وی افزود: «هدف ما این است که با راه‌اندازی ۱۰۰ هزار کانتینر تا ۲ ماه آینده، نیم میلیون نفر از زلزله‌زدگان را به این مناطق منتقل کنیم تا بتوانند در شرایط بهتری زندگی کنند».

  • نویسنده :
  • منبع :