19 دی: معاون خدمات زائران مسجد جمکران با اشاره به پیش‌بینی تمهیدات لازم برای پذیرایی از زائران در این مکان مقدس همزمان با ایام نوروز، گفت: شبستان‌های مسجد مقدس جمکران برای استراحت زائران آماده شده‌است.
ابراهیم صدوقی با اشاره حضور گسترده زائران و منتظران در ایام نوروز در مسجد مقدس جمکران، بیان داشت: امیدواریم نوروز بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های لازم و همکاری دستگاه‌های استانی میزبانی شایسته ای از زائران به عمل آوریم.
وی با بیان اینکه فضای شبستان امام حسن عسکری(ع) به وسعت هفت هزار مترمربع به استراحت خواهران اختصاص یافته‌است، افزود: دیگر شبستان‌های مسجد مقدس جمکران نیز برای استراحت برادران آماده شده‌است.
معاون خدمات زائران مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه مواکب مسجد مقدس جمکران به صورت شبانه‌روزی در باب الرضا، باب الشهادت و باب المعصومه مستقر خواهند بود، گفت: برای اسکان خانواده‌ها در چادر پارکینگ شماره چهار مسجد مقدس جمکران مشخص شده و از استقرار چادر در دیگر پارکینگ ها جلوگیری به عمل می‌آید.
وی با توجه به همزمانی ایام ماه مبارک رمضان با نوروز، تاکید کرد: قطعا مسافران و زائران شئون این مکان مقدس را رعایت خواهند کرد.
صدوقی با اشاره به اینکه در ایام نوروز برنامه های متنوع فرهنگی با رویکرد مهدویت و انتظار در مسجدمقدس جمکران به اجرا در خواهد آمد، بیان کرد: انتظار داریم دستگاه های اجرایی و کمیته امداد و درمان استان در ایام نوروز همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم خدمات مناسبی را به زائران ارائه کنیم.
وی در خصوص برگزاری مراسم تحویل سال نیز افزود: مراسم تحویل سال در صحن جامع امام مهدی(عج) برگزار خواهد شد و البته شرایط آب و هوایی نیز در این خصوص مد نظر قرار خواهد گرفت.
ارائه خدمات رفاهی به زائران نوروزی در حرم حضرت معصومه(س)
مدیر حرم حضرت فاطمه معصومه (س) نیز در خصوص برنامه‌های این آستان برای استقبال از زائران در ایام نوروز گفت: خادمان برای رفاه حال زائران حرم در ایام نوروز ۱۴۰۲ در بخش‌های مختلف امانتداری، کفشداری، سالمندان، اسکان، ایستگاه‌های صلواتی و چایخانه حضرتی از زائران نوروزی میزبانی می‌کنند.
حجت الاسلام والمسلمین صفر فلاحی در گفت وگویی با اشاره به اینکه مدیریت حرم مطهر بانوی کرامت با ارائه خدمات مختلف به استقبال زائران نوروزی می‌رود، بیان کرد: این مدیریت در بخش اسکان زائران اقدام به پذیرش زائران در زائرسرای کوثر با ظرفیت شبانه حدود ۴۰۰ نفر می‌کند و همچنین برای رفاه حال زائران شبستان نجمه خاتون(س) و بالکن غربی شبستان امام خمینی(ره) در مجموع با ظرفیت هزار و ۲۰۰ نفر در اختیار زائران بانوی کرامت قرار خواهد گرفت.
وی گفت: همچنین دفتر ستاد اسکان زائران و مسافران استان قم برای پذیرش و اسکان زائران در فضاهای خارج از حرم مطهر در مقبره ۳۵ صحن امام رضا علیه السلام مستقر می شود و زائران را به مراکز آموزش و پرورش و میراث فرهنگی و گردشگری معرفی می‌کند.
مدیر حرم مطهر بانوی کرامت افزود: واحد رفاه زائر در دفتر رفاه زائر و دفتر ابناء السبیل به زائران خدمات متناسب با نیازشان را ارائه می‌کند.
وی ادامه داد: در ایام نوروز ۱۴۰۲ چایخانه های حرم حضرت معصومه(س)‌در صحن جواد الائمه (ع) و صحن پیامبر اعظم(ص) خواهد بود و تا قبل از ماه مبارک رمضان از دو ساعت قبل از اذان ظهر و مغرب تا دو ساعت بعد از اذان ظهر و مغرب و با شروع ماه مبارک رمضان در وعده افطاری به زائران چای صلواتی ارائه خواهند کرد.
فلاحی گفت:دربخش امانتداری نیز هفت واحد امانتداری به صورت شبانه روزی در ایام نوروز به زائران خدمت رسانی خواهند داشت و وسایل حجیم، چمدان های بزرگ و اشیاء گران قیمت زائران توسط امانت داری‌ها تحویل گرفته می‌شود و علاوه بر آن خدماتی مانند شارژ موبایل زائران در دو شعبه و دفتر اشیاء و اشخاص گم شده در دو شعبه به صورت شبانه روزی به زائران ارائه خدمت می‌کنند.
وی اضافه کرد: در بخش خدمات سالمندان نیز ۱۵ خودروی برقی از ساعت هفت صبح تا ۱۱ شب زائران را در مسیرهای اطراف و داخل حرم جابه جا می‌کنند و در پنج شعبه اطراف حرم نیز ویلچر به صورت امانی به زائران معلول و سالمند ارائه می‌شود و همچنین خادمان ویلچر ران برای جابه جایی سالمندان و معلولان در اطراف حرم به صورت شبانه روی خدمت رسانی می‌کنند.
مدیر حرم مطهر بانوی کرامت افزود: در بخش خدمات کفشداری نیز ۲۱ پیشخوان کفشداری برای آقایان، بانوان و مشترک به صورت شبانه روزی در خدمت زائران حرم بانوی کرامت خواهند بود.
وی ادامه داد: با توجه به افزایش مراجعه زائران در ایام نوروز علاوه بر نیروهای ثابت،خادم افتخاری به صورت فوق العاده در بخش‌های مختلف خدمت به به زائران بکارگیری می‌شوند.

  • نویسنده :
  • منبع :