19 دی: رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به سرقت سُرب‌های واحد رادیوتراپی بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه، خواستار برخورد شدید با عاملان این سرقت شد.
دکتر قباد محمدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دستگاه رادیوتراپی که در درمان بیماران سرطانی به کار می‌رود نشت اشعه دارد، گفت: با توجه به این مسئله اطراف اتاق این دستگاه باید مقاوم باشد تا اشعه به بیرون نشت پیدا نکند.
وی افزود: با توجه به نشت اشعه از این دستگاه، هر شش ماه یکبار با همکاری سازمان انرژی اتمی نسبت به سنجش میزان اشعه در محیط اطراف اتاق رادیوتراپی اقدام می‌شود و آخرین بار که در دی ماه سال گذشته "دوزیمتری" (اندازه گیری دقیق تابش اشعه) در محل واحد رادیوتراپی بیمارستان امام رضا(ع) صورت گرفت، مشخص شد که نشت اشعه نداشته‌ایم.
محمدی گفت: حدود سه هفته پیش بود که با همکاری نیروهای حراست بیمارستان متوجه سرقت سرب‌های اتاق رادیوتراپی شدیم و مشخص شد که شخصی با توجه به اینکه اتاق‌های همجوار سقف کاذب دارند از مسیر سقف وارد شده و سرب‌های داخل سقف اتاق را به سرقت برده است.
وی افزود: تردد مشکوک دو سه نفر در اطراف اتاق رادیوتراپی توسط دوربین‌ها شناسایی و نیروهای حراست با پیگیری این موضوع به سرقت سرب‌ها پی برده و نسبت به دستگیری این افراد اقدام کردند.
محمدی گفت: بلافاصله در روز بعد از دستگیری افراد، دوزیمتری در محیط اطراف رادیوتراپی انجام گرفت تا میزان نشت اشعه در اتاق‌ها و واحدهای اطراف مشخص شود که متاسفانه مشخص شد که اشعه تا طبقه بالای این واحد که واحد پاتولوژی قرار دارد هم نفوذ کرده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه واحد پاتولوژی را نمی‌توان تعطیل کرد، گفت: در همین راستا دستگاه رادیوتراپی خاموش و بلافاصله درخواست سرب دادیم و ۳۰۰ قالب سرب در همان هفته اول در سقف کار گذاشته شد، اما باز هم نشت اشعه ادامه داشت و ۳۰۰ قالب دیگر همین هفته نصب کرده‌ایم و خوشبختانه هم اکنون قسمت پاتولوژی از اشعه پاکسازی شده است.
وی افزود: با پاکسازی واحد پاتولوژی، دستگاه رادیوتراپی مجددا فعال شده و اتاق‌های همجوار که اشعه در آنها نشت پیدا می‌کند تعطیل شده‌اند.
محمدی گفت: قرار است هزار قطعه سرب دیگر ظرف یکی دو هفته آینده در اتاق رادیوتراپی نصب شود تا ایمن‌سازی آن کامل شده و نشست اشعه به اتاق‌های اطراف به‌طور کامل قطع شود.
وی با بیان اینکه هنوز هیچ مستندی از آسیب‌های احتمالی این موضوع به افراد حاضر در محیط اطراف واحد رادیوتراپی وجود ندارد، گفت: تمام صحبت‌ها در این زمینه در حد احتمالات است.
وی با تاکید بر لزوم برخورد شدید با مجرمان در این زمینه گفت: به خطر انداختن سلامت مردم یک جنایت است و از دستگاه قضا خواستار اشد مجازات برای این افراد هستیم، چرا که همین تعطیل شدن دستگاه رادیوتراپی و به تاخیر انداختن درمان بیماران سرطانی برای آنها مشکل ساز می‌شود.
محمدی گفت: همچنین این سرقت حدود چهار تا پنج میلیارد تومان به بیمارستان امام رضا(ع) خسارت زده است.
وی با بیان اینکه در بیمارستان سرطان جدید استان کرمانشاه قرار است سه دستگاه رادیوتراپی نصب شود ،گفت: برای جلوگیری از تکرار چنین سرقت‌هایی، قرار است در دیوار های این اتاق‌ها به جای سرب از دیوار بتنی به عرض سه متر استفاده شود که هم جلوی نشت اشعه گرفته می‌شود و هم دیگر ماده ارزشمندی برای سرقت وجود ندارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به موضوع دستگیری باند اختلاس دارو هم اشاره کرد و افزود: این باند ۴۰ روز پیش با همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی شناسایی و دستگیر شدند.
محمدی گفت: از ۹ نفر دستگیر شده در این پرونده، دو نفر از همکاران علوم پزشکی کرمانشاه بودند که به‌صورت قراردادی و شرکتی همکاری داشتند.
وی افزود: این افراد با سندسازی حدود ۵۳ هزار قلم دارو را از بیمارستان طالقانی کرمانشاه خارج کردند که حدود نیم درصد گردش دارویی دانشگاه محسوب می‌شود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه این افراد بسیار حرفه‌ای عمل می‌کردند، گفت: شناسایی این باند کار بسیار دقیق و هوشمندانه‌ای بود و هم‌اکنون از دستگاه قضا نیز خواستار برخورد قاطع با این افراد هستیم، چرا که سلامت جامعه را به خطر انداخته‌اند.
وی تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی با افرادی که جان و سلامت مردم را تهدید کنند اغماض نمی‌کند و خود ما اولین شاکی در این پرونده هستیم و تا اعمال مجازات این افراد پیگیر آن خواهیم بود.
محمدی یادآور شد: بازجویی‌ها در خصوص این پرونده ادامه دارد و ابعاد دقیق آن هنوز مشخص نیست.

  • نویسنده :
  • منبع :