19 دی: حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در سفر به قم با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه دیدار و به تبییین موضوعات مختلف بین المللی از جمله رویکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم پرداخت.
به گزارش روابط عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تأکید بر حل مشکلات شیعیان در منطقه، لزوم چاره اندیشی در خصوص تعطیلی برخی از مراکز اسلامی در کشورهای غربی و لزوم استفاده از ظرفیت‌های حوزه علمیه در تعاملات بین المللی، از جمله مواردی بود که در این دیدار، مورد تأکید اعضای جامعه مدرسین حوزه علیمه قم قرار گرفت.
رئیس جامعه مدرسین در این دیدار، ارتباط سیاست خارجی و مسائل داخلی را، ارتباطی دو سویه ارزیابی کرد و ابراز داشت: سیاست خارجی ما با مسائل داخلی ارتباط تنگاتنگی دارد و به هر میزان که وضعیت داخلی ما منسجم‌تر باشد، سیاست خارجی بهتر و قوی‌تر عمل می‌کند و از طرف دیگر نیز، هر چه تلاش‌های شما در ارتباط با سایر کشورها موفقیت‌آمیزتر باشد، مردم در داخل دلگرم‌تر می‌شوند.
آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری ادامه داد: زمانی که رضایت‌مندی مردم بیشتر می‌شود، ادبیات سایر کشورها نیز در مواجهه با ما متفاوت می‌گردد؛ بنابراین میان این دو مسئله، یک ارتباط دو سویه وجود دارد.
وی، شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را نسبت به مسائل داخلی و خارجی کشور، دغدغه‌مند عنوان کرد و اظهار داشت: در تمامی جلسات، شاهد دغدغه اعضای جامعه مدرسین نسبت به مسائل مختلف داخلی و خارجی هستیم.
وزیر امور خارجه نیز در ادامه این جلسه، ضمن ابراز خرسندی از تأییدات مقام معظم رهبری -مدظله العالی- نسبت به رویکرد دولت سیزدهم در سیاست خارجی، ابراز داشت: رهبرمعظم انقلاب از ابتدای تشکیل این دولت، بر رعایت توازن در سیاست خارجی و خودداری از گره زدن آن به یک موضوع، تأکید داشتند.
حسین امیرعبداللهیان توجه به منافع جمهوری اسلامی در تمامی کشورها با نگاه ویژه به آسیا و کشورهای جهان اسلام را از اصول سیاست خارجی در دولت سیزدهم عنوان کرد و تصریح کرد: سیاست خارجی ما با تمام ظرفیت خود برای بهبود اقتصاد و معیشت مردم تلاش می‌کند.
توجه به ظرفیت بزرگ ایرانیان خارج از کشور در عرصه اقتصاد و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی، جنگ رسانه‌ای و ترکیبی دشمنان علیه جمهوری اسلامی، ابعاد توافقات صورت گرفته با عربستان سعودی، لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و مذاکرات رفع تحریم‌ها، از جمله مسائلی بود که وزیر امور خارجه به تبیین آن‌ها پرداخت.
شایان ذکر است در ادامه این جلسه، اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز به بیان نقطه نظرات، سؤالات، ابهامات، انتقادات و پیشنهادات خود در محورهای مختلف از جمله مسئله آذربایجان، برجام، مشکلات شیعیان در منطقه، تعطیلی برخی از مراکز اسلامی در کشورهای غربی و لزوم استفاده از ظرفیت‌های حوزه علمیه در تعاملات بین المللی، پرداختند. در خاتمه نیز وزیر امور خارجه به پاسخگویی به سئؤالات مطروحه پرداخت.
وزیر امور خارجه شامگاه جمعه با سفر به قم حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) را نیز زیارت و به گفت وگو با مردم و زائران پرداخت.


  • نویسنده :
  • منبع :