19 دی: رئیس پارلمان ارمنستان بر نقش ایران در حمایت از ایروان در دوران پرچالش کنونی تاکید کرد.

«آلن سیمونیان» رئیس پارلمان ارمنستان در گفت‌وگویی تلویزیونی تاکید کرد که کشورش بر تلاش‌های خود و حمایت شرکایش، به ویژه ایران، اتحادیه اروپا و آمریکا متکی است.
سیمونیان با اشاره به رویکرد روسیه نسبت به برخی از مسائل، گفت که تعبیری که از تحولات می‌شود، معمولا مطابق منافع برخی کشورهاست.
او همچنین ابراز نارضایتی کرد که به‌رغم تلاش‌های گسترده ارمنستان در طی سه سالی که از جنگ با جمهوری آذربایجان می‌گذرد، سازوکارها برای حل‌وفصل برخی مسائل، از جمله بازگشت زندانیان ارمنی و بیانیه ۹ سپتامبر نتیجه‌ای به همراه نداشته است.
وبگاه خبری آرمنیا نیوز نوشته سیمونیان درباره توافق ائتلافی روسیه با جمهوری آذربایجان گفت که باکو اقداماتی انجام داده است که پیشتر غیرقابل تصور بود، از جمله کشتن روس‌ها و کمک به اوکراین. این اقدامات پیامدهایی داشته‌اند که برای منطقه مطلوب نبوده است.
اشاره مقام ارشد ارمنستان به حادثه روز چهارشنبه است که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد خودرو حافظان صلح این کشور در قره‌باغ هدف گلوله‌باران قرار گرفت و ۲ نفر کشته شدند.
«الهام علی‌اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان نیز روز پنج‌شنبه و در جریان گفت‌وگوی تلفنی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه از او بابت این اتفاق عذرخواهی و ابراز تاسف کرد.
رئیس پارلمان ارمنستان در ادامه گفت که مقامات روسیه «همه چیز را هر طور که صلاح بدانند، تعبیر می‌کنند.»
سیمونیان گفت: به زندانیان ارمنی که هنوز به ارمنستان بازنگشته‌اند، همچنین بیانیه ۹ نوامبر توجهی نمی‌شود. ما پس از جنگ، حداقل به مدت سه سال هر کاری از دستمان بر می‌آمد، انجام دادیم اما این سازوکارها کارآمد نیستند. تا کی باید منتظر باشیم؟ تا وقتی مشکلشان حل شود؟ هر روز مردم می‌میرند.
او اشاره کرد که «در زمان حمله آذربایجان، وزارت امور خارجه روسیه از طرفین خواست که خویشتن‌داری کنند اما ارمنستان حتی بخشی از توافقشان نبود. آن‌ها سعی کردند ارمنستان را به طرف درگیری تبدیل و به قلمرو آن نفوذ کنند.»
رئیس پارلمان ارمنستان همچنین با اشاره به تمرکز نیروهای جمهوری آذربایجان در مرزهای ارمنستان، گفت که تنش‌ها رو به کاهش است و نیروهای جمهوری آذربایجان در حال خروج هستند.
  • نویسنده :
  • منبع :