19 دی: مدیرکل گمرکات قم گفت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه، بیش‌از ۱۶۲ هزار تُن کالا در قالب چهار هزار و ۳۶۹ اظهارنامه و به‌ ارزش ۱۶۲ میلیون و ۲۱۶ هزار و ۷۵۸ دلار از گمرکات این استان به کشورهای مختلف جهان صادر شد.
اسفندیار دریکوندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: عمده کالاهای صادراتی قم به ۳۳ کشور جهان ارسال شده‌است که مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از عراق، امارات، پاکستان، افغانستان، ترکیه، روسیه، ازبکستان، سوریه، ارمنستان و گرجستان است؛ همچنین تعداد قابل توجهی از کشورهای اروپایی و آفریقایی در لیست کشورهای هدف صادراتی استان قم در هشت‌ماه سپری شده از سال جاری قرار دارند.
وی با اشاره به تنوع بالای کالاهای صادراتی قم، افزود: بر همین اساس طی مدت یاد شده، ۳۴ نوع کالا عمده کالاهای صادراتی این استان را تشکیل داده‌اند که مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از سرب، انواع گرانول،‌ کفش و صندل، میلگرد آجدار،‌ الیاف پلی‌استر، پلاستیک دسته‌دار،‌ شیرخشک صنعتی، تخم مرغ و همچنین لوازم خانگی ازجمله ماشین لباسشویی و یخچال بوده‌است.
وی ادامه داد: گمرکات قم از نظر تبادل کالا با سایر گمرکات کشور نیز وضعیت مناسبی دارد و در همین خصوص از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه، ۲ هزار و ۴۶۸ نوع کالا به وزن ۶۸ هزار و ۸۱۱ تُن از گمرکات سایر استان‌ها به گمرکات قم وارد و نیز ۱۲۶ نوع کالا به وزن یک‌هزار و ۴۲۴ تُن از گمرکات قم به مقصد گمرکات دیگر استان‌های کشور خارج شده‌است.
دریکوندی گفت: کارشناسان گمرکات قم در زمینه مقابله با قاچاق کالا نیز همکاری خوبی با نهادهای مسئول در این حوزه دارند و در این راستا طی مدت یاد شده ۴۳۸ پرونده مظنون به قاچاق به ارزش حدود ۱۷۶ میلیارد تومان در گمرکات استان تشکیل و برای رسیدگی به مراجع قانونی ارسال شده‌است.

  • نویسنده :
  • منبع :