19 دی: وزیر امور خارجه برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل را علت تاخیر سفر رئیس‌جمهور به ترکیه دانست و درباره تاخیر دولت آمریکا در صدور روادید به هیات ایرانی برای حضور در این نشست توضیحاتی ارائه کرد.
حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به ایرنا درباره علت تاخیر سفر رئیس جمهور به ترکیه گفت: قرار بود سفر رسمی آیت الله رئیسی به آنکارا انجام شود اما به دلیل برگزاری نشست شورای امنیت سازمان‌ملل درخصوص وضعیت غزه و دعوت از وزرای خارجه ایران و ترکیه، در تماس تلفنی دو رییس جمهور توافق شد که این سفر چند روز دیگر انجام شود و اولویت اول به نشست شورای امنیت اختصاص پیدا کند.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: آمریکا یک بامداد به وقت ایران به هیات ایرانی روادید ارائه کرد و عملا امکان حضور در نشستی که صبح امروز برگزار می شود، فراهم نشد.
امیرعبداللهیان در ادامه درباره علل برگزاری نشست امروز سازمان ملل هم گفت: همه تلاش‌ها برای استمرار آتش‌بس در غزه ادامه دارد و حماس باید درباره ابتکارات تصمیم بگیرد. در حال حاضر تلاش‌ها برای یافتن راه‌حلی است که از طریق آن با آزادی و تبادل همه اسرای فلسطینی در مقابل اسرای رژیم اسرائیل به آتش‌بسی پایدار برسند.
وی همچنین از رایزنی و تماس مستمر با نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر به عنوان واسطه تبادل اسرا خبر داد.


  • نویسنده :
  • منبع :