19 دی: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که چندی پیش در اظهاراتی جنجالی از "برجام ۲" و ضرورت انعقاد توافق هسته‌ای جدید با ایران سخن گفته بود، بار دیگر ادعاهای نخ‌نما علیه برنامه هسته‌ای کشورمان را تکرار کرد و مدعی شد که توافق اسفند سال گذشته موسوم به بیانیه ۴ مارس در مورد حل‌وفصل مسائل پادمانی، پیشرفت نمی‌کند.
رافائل گروسی که برای شرکت در اجلاس داووس به سوئیس سفر کرده، در گفت‌وگو با شبکه بلومبرگ ادعا کرد: ‌ایران به اندازه چند کلاهک هسته‌ای مواد اتمی دارد. البته بگذارید شفاف بگویم این بدین معنا نیست که آن‌ها (کلاهک هسته‌ای) دارند، اما این مساله عادی هم نیست. آن‌ها به حدی اورانیوم غنی‌شده ذخیره کرده‌اند که (برخورداری از کلاهک هسته‌ای) یک احتمال محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: همانطور که در گزارش اخیر من مطالعه کردید، آن‌ها سرعت غنی‌سازی خود را افزایش داده‌اند. البته آن‌ها مجاز هستند ولی ما هم باید بتوانیم راستی آزمایی کنیم.
گفتنی است که مدیرکل آژانس اوایل دی‌ ماه با انتشار گزارش تحریک‌آمیزی اعلام کرد که روند تولید اورانیوم غنی‌شده در ایران افزایش یافته است. بر اساس این گزارش ادعایی، ایران سرعت غنی‌سازی اورانیوم خود را با خلوص ۶۰ درصد تغییر داده و از تولید ۳ کیلوگرم به حدود ۹ کیلوگرم در ماه بازگشته است.
در این گزارش ادعایی، گروسی با اشاره به افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده در نیروگاه‌های فردو و نطنز اعلام کرد: ایران تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۶۰ درصد در قالب هگزافلوراید را به حدود ۹ کیلوگرم در ماه، از پایان نوامبر افزایش داده است.
همان زمان محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان تصریح کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب ضوابط و توافقات پادمانی صورت می‌گیرد. وی گفت: ما همان غنای ۶۰ درصد را تولید می کردیم، نه کاری را تغییر دادیم و نه ظرفیت جدیدی ایجاد کردیم. این یک هیاهوی رسانه‌ای است تا فشار افکار عمومی دنیا از جنگ غزه منحرف شود.
اصرار گروسی بر سیاه‌نمایی برنامه اتمی ایران
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه سیاه‌نمایی علیه برنامه اتمی کشورمان ادعا کرد که از نیت ایران برای انباشت اورانیوم غنی‌شده بی‌اطلاع است. وی مدعی شد: آن‌ها این مواد را ذخیره می‌کنند و می‌گویند – البته حق آن‌هاست – اعلام می‌کنند که برای مصارف صلح‌آمیز است اما ما شاهد چنین چیزی نبودیم.
گروسی ادامه داد: ایران غنی‌سازی می‌کند، از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای برخوردار است، سانتریفیوژ سرهم می‌کند، و تمام فعالیت‌های مربوط به روند تولید سوخت هسته‌ای را انجام می‌دهد. اما آن‌ها به مسائل مهمی که ما در گذشته کشف کرده‌ایم پاسخ نمی‌دهند.
وی با تکرار ادعاهای پادمانی ادامه داد: «برای ما روشن نیست که چرا ذرات اورانیوم را در مکان‌هایی که هرگز به عنوان میزبان فعالیت هسته‌ای اعلام نشده بود، پیدا کردیم. ما می‌پرسیم اگر مواد و یا دستگاه‌های هسته‌ای موجود بوده است، کجاست. لذا این یک روند خسته کننده است که ما می‌پرسیم اما پاسخ دریافت نمی‌کنیم.»
  • نویسنده :
  • منبع :