19 دی: شماری از مدیران آژانس‌های گردشگری روسیه که با ایران کار می‌کنند، می‌گویند: لغو ویزای گروهی روسیه هنوز برای گردشگران ایرانی قابل اجرا نیست و با مشکلاتی مواجه است. بنابراین ایرانی‌هایی که قصد سفر به روسیه دارند همچنان باید ویزا بگیرند، حتی اگر گروهی سفر کنند.

مدیر یکی از آژانس‌های روسیه که دفترش در شهر سن‌پترزبورگ است و در بخش تورهای ورودی به این کشور فعالیت می‌کند، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکسری از آژانس‌های تاییدشده از طرف دولت‌های روسیه و ایران هستند که برای گروه‌های از ۵ نفر به بالا، می‌توانند سفر بدون ویزا به روسیه را اجرا کنند، اما این فرایند به قدری پیچیده و طولانی است که بیشتر آژانس‌ها ترجیح می‌دهند ویزا بگیرند. 

او که با هدف جذب گردشگران ایرانی در نمایشگاه گردشگری تهران حضور داشت، اظهار کرد:‌ گردشگران روسیه اگر گروهی به ایران سفر کنند، مشکلی برای ویزا ندارند. ایران برای روس‌ها به ویژه آنهایی که به تاریخ علاقه دارند، کشور جذابی است، اما مشکلات و محدودیت‌های بانکی و پرداخت‌های مالی مانع سفر شده است. 

مدیر ایرانی یکی دیگر از آژانس‌های گردشگری که در روسیه مستقر است، نیز در تأیید این سخنان به ایسنا گفت: ما سالهاست از ایران به روسیه تور اجرا می‌کنیم و دفترمان هم در سن‌پترزبورگ است، اما به دلیل فرایند پیچیده و مشکلاتی که ویزای گروهی در روسیه دارد، ترجیح می‌دهیم گردشگران ایرانی را با ویزا به این کشور وارد کنیم. 

او اضافه کرد که ویزای الکترونیک روسیه درحال حاضر خیلی راحت‌تر صادر می‌شود و به نوعی جایگزین برچسب‌های سنتی ویزا شده است و می‌توان آن را سریع‌تر دریافت کرد، شاید چهار روز طول بکشد که ویزای الکترونیک صادر شود. 

برخی از فعالان گردشگری ایران و روسیه در گفت‌وگوهایی که با ایسنا داشتند، سخت‌گیری روسیه در صدور ویزا را به مهاجرت‌های غیرقانونی از طریق این کشور، مربوط دانستند. 

ایران و روسیه در تاریخ ۱ جولای ۲۰۲۱ برابر با ۱۰ تیر ۱۴۰۰ توافق‌نامه‌ای را امضا کردند، که در چارچوب آن، شهروندان ایران و روسیه می‌توانند بدون ویزا برای اهداف توریستی در گروه‌هایی از ۵ تا ۵۰ نفر برای یک دوره حداکثر پانزده‌روزه از کشورهای یکدیگر دیدن کنند. در اواخر تابستان ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) با سفر هیأتی از ایران به روسیه، اعلام شد که لغو ویزای گروهی روسیه برای شهروندان ایرانی اجرا شده است و مدتی بعد، این فرآیند برای شهروندان روس به اجرا گذاشته شد، اما اکنون مجریان تورهای روسیه و آژانس‌داران گردشگری که در این کشور فعالیت دارند، می‌گویند که آن هیأت‌ها، دولتی بوده و یا با حمایت بخش دولتی به روسیه رفته بودند، برای همین توانستند بدون ویزا سفر کنند، ولی این فرآیند برای گروه‌های شخصی و گردشگری چندان آسان نیست و عملا سفر بدون ویزا از ایران به روسیه، با مشکلاتی همراه است. 

ممانعت از سفر بدون ویزا برای گروه‌های گردشگری ایران به روسیه در آبان‌ماه ۱۴۰۲ از سوی برخی شرکت‌های هواپیمایی داخلی نیز گزارش شده بود. یکی از این شرکت‌های هواپیمایی با ابلاغ بخشنامه لغو روادید گروهی گردشگران ایران و روسیه برای دومین‌بار اعلام کرد که «شماری از شرکت‌های هواپیمایی داخلی و خارجی این دستورالعمل را اجرا نکرده‌اند که تبعات نامطلوبی برای گردشگری داشته و لازم است مقررات یادشده هنگام پذیرش مسافران ایران و روسیه در مبادی ورودی و خروجی و از سوی شرکت‌های هواپیمایی اجرا شود 

ایران از ۱۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ ویزا را یکطرفه برای ۲۸ کشور لغو کرد، در بین کشورهایی که لغو ویزا شده‌اند، نام روسیه نیز قرار دارد و شهروندان این کشور درصورت سفر گروهی (۵ تا ۵۰ نفر) می‌توانند بدون ویزا به ایران سفر کنند. مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که طرح لغو یکطرفه روادید را به دولت پیشنهاد کرده بودند، گفته بودند روسیه از آن جهت در فهرست این کشورها قرار گرفته است، که موافقت‌نامه لغو سفرهای گروهی بین دو کشور تا پایان سال ۲۰۲۳ اعتبار داشت و لازم بود دو کشور این موافقت‌نامه را برای استمرار تمدید کنند.

  • نویسنده :
  • منبع :