19 دی: سوییس در نشست شورای امنیت اعلام کرد که به طور قاطع حمله به سفارت ایران در دمشق را محکوم می کند.

به گزارش الجزیره، با برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت درباره تجاوز صهیونیست‌ها سوریه و بمباران سفارت ایران در دمشق، نماینده سوئیس در این نشست خواستار اجرای قطعنامه ۲۷۲۸ شورای امنیت و برقراری یک آتش بس در غزه شد.

نماینده سوئیس در نشست اضطراری شورای امنیت همچنین در خصوص حمله به سفارت ایران در دمشق تاکید کرد که سوئیس به طور قاطع حمله به سفارت ایران در دمشق را محکوم می‌کند، چون این گونه اقدامات سطح تنش را در منطقه بسیار بالا برده است.

در جریان برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حمله رژیم صهیونیستی به تأسیسات دیپلماتیک ایران در سوریه، نماینده اسلوونی نیز با حضور در این نشست حمله به ساختمان سفارت ایران در دمشق را محکوم و نسبت به این اقدام تل آویو ابراز نگرانی کرد.

نماینده اسلوونی در نشست اضطراری شورای امنیت درباره حمله به سفارت ایران در دمشق اظهار داشت که کشورش از شرایطی که در منطقه وجود دارد، کاملاً نگران است و از همه طرف‌ها می‌خواهد که به تنش‌ها دامن نزنند و از خود خویشتن داری نشان دهند.

اسلوونی تاکید کرد که همه طرف‌ها باید به قطعنامه شورای امنیت یعنی قطعنامه ۲۷۲۸ باید احترام بگذارند و باید شاهد آتش بس باشیم و لازم است که تمامی اعضای سازمان ملل متحد به منشور سازمان ملل متحد پایبند باشند.

ساعتی پیش نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها در سازمان ملل آغاز بکار کرده است.

در این نشست نماینده روسیه نیز در شورای امنیت با انتقاد تند از تجاوز صهیونیست‌ها به خاک سوریه تاکید کرد که نیروهای اسرائیل خیلی آرام و ساکت درحال بمباران مراکز دیپلماتیک در سوریه هستند و همزمان بی‌توجه به قطعنامۀ شورای امنیت درحال حمله به غزه هستند.

نماینده روسیه همچنین خواستار فشار جامعۀ جهانی به اسرائیل شد و تاکید کرد که اقدامات اسرائیل غیرقابل پذیرش هستند؛ چون در همه شرایط هیئت‌های دیپلماتیک باید مصونیت داشته باشند.

در این میان روسیه تاکید دارد که حملات تل آویو علیه سوریه با طراحی گسترده‌کردن درگیری صورت می‌گیرد و غربی‌ها اقدامات اسرائیل را در تحریک تنش در منطقه نادیده می‌گیرند.

روز دوشنبه سیزدهم فروردین ۱۴۰۳، جنگنده‌های اف- ۳۵ وابسته به نیروی هوایی ارتش اسرائیل با ورود به آسمان جولان اشغالی به وسیله شش موشک هدایت شونده ساختمان کنسولگری و محل سکونت سفیر ایران در دمشق را هدف قرار دادند. با وجود تشدید اقدامات میدانی برای یافتن اجساد شهدای احتمالی این جنایت تعداد شهدا ۷ تن و زخمی‌ها ۱۲ نفر اعلام شدند. در میان شهدای این حادثه نام سردار محمد زاهدی از فرماندهان نیروی قدس سپاه؛ معاون ایشان سردار محمدهادی حاجی رحیمی، سردار حسین امیرالله رئیس ستادکل سپاه پاسداران در امور سوریه و لبنان و تنی چند از مستشاران ایرانی حاضر در سوریه به چشم می‌خورد.

تنها ساعتی پس از حمله اسرائیل به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق منابع مختلف در حال برشمردن دلایل متعدد در خصوص دامنه و اهداف این حمله هستند. دانیل هاگاری سخنگوی ارتش اسرائیل ساعاتی پس از این اقدام تروریستی، بدون اشاره به این حادثه تروریستی در برابر دوربین‌های تلویزیونی حاضر شد و از حمله پهپادی مقاومت عراق به نیرو دریایی این رژیم در شهر ایلات خبر داد! برخی تحلیلگران با اشاره به تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و درخواست جامعه جهانی از رژیم صهیونیستی برای توقف نسل کشی در نوار غزه، حمله اخیر صهیونیست‌ها به دمشق را نوعی تلاش نتانیاهو برای دست آوردسازی در پیشگاه افکار عمومی اسرائیل و تلاش برای گسترش جنگ در جبهه شمالی ارزیابی می‌کنند.

  • نویسنده :
  • منبع :