19 دی آنلاین: مدیر عامل سازمان نوسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) از آغاز مطالعات طرح جامع پیرامون حرم با گستره مساحتی ۴۰۰ هکتاری خبر داد.
علیرضا خاکی با بیان اینکه پروژه‌های متعددی در اطراف حرم با نگاه‌های بخشی شروع‌شده که شامل طرح میدان شهید مطهری، طرح میدان بزرگ امام خمینی (ره) و طرح ساماندهی قبرستان نو است، اظهار کرد: یک طرح جامع پیرامون حرم در حال تهیه شدن است تا این پروژه‌ها را با یکدیگر هماهنگ کند و به رویکرد مدیریت شهری در پیرامون حرم یک پیوستگی و راهبری دهد.
وی با اشاره به اینکه در گذشته نیز طرح‌هایی در این زمینه تهیه‌شده است، افزود: برخی پروژه‌ها خیلی بزرگ‌مقیاس دیده‌شده و به برخی بخش‌ها توجه کمتری شد و قسمت‌هایی از اطراف حرم بدون برنامه رها شدند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی، بهسازی و نوسازی اطراف حرم حضرت معصومه (س) از آغاز تهیه این طرح توسط مشاور خبر داد و خاطرنشان کرد: تدوین این طرح حدود ۶ تا هشت ماه زمان می‌برد، و با توجه به ناهماهنگی ۳۰ یا ۴۰ طرح اطراف حرم در یک گستره ۴۰۰ هکتاری باید با یکدیگر هماهنگ شوند.
خاکی ادامه داد: طرح جامع شهر قم، طرح جامع حرم مطهر، طرح جامع حمل‌ونقل و ترافیک و طرح‌های متفاوت شهرسازی تهیه‌شده برای بلوک‌های این منطقه و الزامات خدماتی و فرهنگی در این طرح مدنظر است.

  • نویسنده :
  • منبع :