19 دی آنلاین: مدیرکل گمرکات قم گفت: یک‌هزار تُن کفش و صندل به ارزش بیش از یک میلیون و ۷۱۷ هزار دلار تنها در فروردین‌ماه سال‌جاری از طریق گمرکات استان قم به کشورهای هدف صادر شد که رقم قابل توجهی است.
اسفندیار دریکوندی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: بر اساس آمار، در فروردین‌ماه سال‌جاری،‌ کفش و صندل در جایگاه نخست لیست کالاهای صادراتی استان قم قرار گرفت.
وی افزود: این میزان صادرات کفش و صندل از قم نشان دهنده موفقیت فعالان این صنعت در زمینه ورود به بازارهای بین‌المللی است و گمرکات قم آمادگی دارد تا با همکاری بهره‌برداران صنعت کفش ماشینی استان، شرایط لازم برای توسعه صادرات این کالا را بیش‌ازپیش فراهم کند.
براساس پایش انجام شده، در فروردین‌ماه سال جاری ۲۲ کشور در نقاط مختلف جهان، مقصد کالاهای صادراتی فعالان اقتصادی استان قم بوده‌است.
در همین رابطه کشورهای عراق، پاکستان، آذربایجان، افغانستان، روسیه، امارات، گرجستان، هند، چین و ازبکستان عمده کشورهای هدف صادراتی استان قم بوده‌است.
در این مدت بیش‌از ۳۰ نوع کالا از گمرکات استان به کشورهای مورد نظر صادر شد که مهمترین آن‌ها شامل محصولاتی همچون کفش و صندل، انواع گرانول و کامپاند، سرب، پلی استر، شماری از محصولات شیمیایی، محصولات غذایی همچون تخم مرغ و برخی از لوازم صنعتی است.
گفتنی است فروردین‌ماه امسال حدود ۱۲ هزار تُن‌ کالا در قالب ۳۳۵ اظهارنامه به ارزش ۱۰ میلیون و ۲۷۳ هزار دلار از گمرکات این استان صادر شد.
با توجه به شرایط خاص فروردین‌ماه همچون وجود تعطیلات نوروزی و روند آغاز کار واحدهای تولیدی، حجم صادرات استان از ماه‌های آینده با شتاب بیشتری دنبال خواهد شد و گمرکات قم برای تحقق این هدف در آمادگی کامل به سر می‌برد.
در این مدت حدود سه هزار تُن کالا نیز در قالب تعداد ۹۱ اظهارنامه به ارزش ۱۱ میلیون و ۴۲۱ هزار دلار از طریق گمرکات قم وارد کشور شد، همچنین درآمد کل گمرکات استان از فعالیت‌های تجاری به ۴۱۷ میلیارد ریال رسید.
  • نویسنده :
  • منبع :