19 دی: بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای ناظر بر انتخابات آمریکا، در فاصله ۵ هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیش از یک میلیون نفر رأی خود را به‌صورت غیابی ارسال کرده‌اند.

به گزارش ایندیپندنت، آمارهای رسمی منتشر شده از سوی نهادهای ناظر بر انتخابات آمریکا حاکی از این است که تاکنون بیش از یک میلیون نفر از شهروندان این کشور رأی غیابی خود در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را ارسال کرده‌اند که این میزان رأی زودهنگام در فاصله 5 هفته مانده به روز انتخابات، در تاریخ آمریکا بی‌سابقه است.

اگرچه این رکوردشکنی تا حدی ناشی از تصمیمات مقامات برخی ایالت‌های آمریکا به‌منظور جلوگیری از افزایش شیوع ویروس کرونا در این کشور (از طریق فراهم کردن امکان رأی‌گیری غیابی برای درصد بیشتری از رأی‌دهندگان) بوده است، اما به گفته کارشناسان نباید از مسئله دوقطبی شدن انتخابات با شدتی بسیار بیشتر از قبل نیز غافل شد.

مایکل مک‌دونالد استاد علوم سیاسی دانشگاه فلوریدار در این خصوص به ایندیپندنت گفت: «ماه هیچ‌گاه شاهد رأی دادن این تعداد از شهروندان در این فاصله زمانی از روز انتخابات نبوده‌ایم. در سال 2016 در چنین روزهایی تنها 9252 نفر رأی خود را ارسال کرده بودند.»

رأی‌گیری غیابی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از روز جمعه 18 سپتامبر (28 شهریور) در ایالت‌های مینه‌سوتا، ویرجینیا، داکوتای جنوبی و وایومینگ آغاز شد.

در حالی که با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در آمریکا –که تاکنون بیش از 200 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است- فرمانداران اکثر ایالت‌های آمریکا از برگزاری انتخابات غیابی به‌منظور جلگیری از گسترش هرچه بیشتر ویروس کرونا در این کشور حمایت می‌کنند، دونالد ترمپ رئیس‌جمهور آمریکا هیچ فرصتی را برای ابراز مخالفت با رأی‌گیری غیابی از دست نداده و بارها اعلام کرده که این شیوه رأی‌گیری می‌تواند به بروز تقلب گسترده در انتخابات منجر شود.

  • نویسنده :
  • منبع : تسنیم