19 دی: رئیس جمهور، آزمایش را اساسی‌ترین راه تشخیص مبتلایان به کرونا عنوان کرد و گفت: تعداد آزمایش روزانه را از ٢۵ هزار به ۴٠ هزار نفر افزایش و مخارج آن را تامین می‌کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در جلسه مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا، گفت: هدف من از این جلسه آن بود که با عزیزان خود تبادل نظر داشته باشیم و پرونده‌ای هشت ماه را ورق بزنیم. روزهای سختی پیشروی ما بود و موج مهلک‌تری از این ویروس روبه‌رو ما است و باید با آن مقابله کنیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه برمبنای نگاه بدبینانه معلوم نیست این بیماری تا چه زمانی ادامه دارد، اظهار کرد: اگر واکسن موثری به وجود آمد یا درمان موثری ایجاد شد، شرایط دیگری است ولی مبنا بر این باشد که همچنان امسال و حتی سال دیگر با این مشکل روبه‌رو باشیم.

برای مبارزه با کرونا سبک زندگی را تغییر دهیم

روحانی با طرح این پرسش که در شرایط کنونی برای مقابله با کرونا چه باید کرد، تصریح کرد: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل دیگر پیشروی ما باشد که به جای خود ممکن است، موثر باشد اما اساس مساله، تغییر سبک زندگی است یعنی همه باید باور کنیم شرایط سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ با شرایط سال‌های پیش متفاوت است.

وی با بیان اینکه بعضی از مردم می‌گویند ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تا چند روز و هفته دیگر است، خاطرنشان کرد: مبنا بر این باشد تا دو سال دیگر با این مشکل مواجه هستیم. اینکه بخواهیم عروسی بگیریم باید سبک قبلی را کنار بگذاریم. اگر با سبک قبل بخواهیم مجلس شادمانی بگیریم، شدنی نیست. همه باید بپذیریم و قبول کنیم. نمی‌شود در سالن جمع شویم. سبک و سیاق قبلی در حسینیه و مسجد برای عزاداری ممکن نیست. شرایط مسافرت و رفت‌وآمد با گذشته متفاوت است.

رییس جمهوری با بیان اینکه تا جایی که ممکن است باید از خدمات الکترونیکی استفاده شود، گفت: هر دستگاه دولتی باید خدماتش را الکترونیکی و غیرحضوری ارائه کند انجام شود اگر اداره‌ای فردی را حضوری احضار کند، جریمه خواهد شد و ممکن است با انفصال از خدمت تا چند ماه روبه‌رو شود.

روحانی، شرایط امروز کشور را با گذشته متفاوت دانست و قانع کردن مردم را مهم‌ترین مساله توصیف کرد.

وی به پیشرفت های کشور در حوزه پزشکی و درمان، دارو و ساخت تجهیزات اشاره کرد و افزود: مقالات متخصصان ایرانی در دنیا مطرح هستند و بخش پزشکی ما در دنیا حرف برای گفتن دارد.

رییس جمهوری افزود: اقدام رهبری برای مدنظر قرار دادن مصوبات ستاد ملی کرونا برای همه ما درس بزرگی است و مردم باید به بزرگان بخش پزشکی اعتماد کنند و آنچه که می‌گویند را به عنوان مرجع مورد نظر قرار دهند.

دین و علم برای مبارزه با کرونا کنار هم قرار گرفتند

روحانی قرار گرفتن دین،  علم،  تخصص،  مناسک دینی و امور بهداشتی در کنار هم را از نقاط قوت کشور در مبارزه با شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: دین و علم در موضوع مبارزه با کرونا کنار هم قرار گرفتند و از هم فاصله نگرفتند.

رییس جمهوری با بیان اینکه اگر مراجع عظام تقلید و رهبری به ستاد ملی کرونا کمک نمی‌کردند، خیلی مشکل پیدا می کردیم، ادامه داد: همه یک صدا در این کشور حرف زدند که مساله مهمی است.

روحانی با اشاره به این موضوع که متخصصان و بزرگان پزشکی ما با لحن واحدی صحبت نمی‌کنند خطاب به متخصصان علوم پزشکی کشور گفت: خواهش می‌کنم با ادبیات واحد با مردم صحبت کنیم و نگاه‌ها و لحن‌ها را به هم نزدیک کنیم.

وی تصریح کرد: ضمن هشدار به مردم و بیان عواقب بیماری کرونا، نباید ترس و واهمه ایجاد کنیم و بشارت و انذار باید کنار هم باشند.

رییس جمهوری با بیان اینکه باید خبر خوشایند و ناخوشایند را با هم به مردم بدهیم، گفت: اگر به شکل بی رویه به مردم هشدار دهیم ممکن است این هشدارها برای مردم عادی شوند و بیان خطرات بیماری باید به موقع، به اندازه و با فاصله معین و با زبان های مختلف باشد.

وی با تاکید بر این موضوع که ادبیات مورد استفاده برای هشدار به مردم درباره بیماری باید از یک منشاء واحد سرچشمه بگیرد، گفت: هشدارها را با تعبیرات مختلف برای مردم باید بیان کنیم. مهم آن است که مردم برای همراهی با سیاست‌های ستاد ملی کرونا قانع شوند.

مردم بدانند وضع جریمه برای کمک به آنهاست

روحانی با بیان اینکه در هر کاری مردم با ما همراه نباشند موفق نمی‌شویم، گفت: اگر جریمه می‌گذاریم مردم باید بدانند برای کمک به آنهاست و این جریمه‌ها برای ۱۰ درصد و ۱۵ درصدی است که به دستورالعمل های بهداشتی توجه ندارند.

رییس جمهوری تصریح کرد: این طور نیست که برای گرفتن جریمه از مردم کیسه دوخته باشیم و ما می‌خواهیم همه مردم توجه کنند و بپذیرند که شرایط امروز کشور ما با دیروز متفاوت است و این شرایط ممکن است ماهها پیش روی ادامه داشته باشد.

روحانی اهمیت پیشگیری را یادآور شد و افزود: همه باید از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت عمومی را مراعات کنند.

وی با اشاره به اهمیت نوع و نحوه تغذیه، روحیه و ورزش در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا گفت: عوامل موثر برای پیشگیری را رعایت کنیم تا مبتلا نشویم.

رییس جمهوری گفت: اگر هم کسی مبتلا شد همه تلاش ما باید این باشد که به بستری شدن بیمارستان نیانجامد زیرا خود بیمارستان می‌تواند باعث گرفتاری بیشتر بیمار شود. حتی‌الامکان باید پرهیز کنیم و در این محیط وارد نشویم و این بسیار مهم است.

زنجیره انتقال کرونا را متوقف کنیم

روحانی گفت: با بیان اینکه ما باید این زنجیره را متوقف کنیم، اظهارداشت: زنجیره به این معناست که اگر متوجه شدیم یک فردی به این ویروس مبتلاست -که اطمینان آن هم به وسیله همین تست است- و مطمئن شدیم که این فرد گرفتار این ویروس شده است باید بلافاصله افرادی از جمله خانواده، دوست، نزدیکان و افرادی که با او تماس نزدیک داشتند، را جمع کنیم.  

وی افزود: البته به این معنی است که زمانی که مشخص می‌شود یک نفر بیمار است به دنبال آن برویم و ۲۰ - ۳۰ نفر را دعوت و احضار کنیم.

رییس جمهوری عنوان کرد: ممکن است با علایم ظاهری متوجه شویم که آنها گرفتار این بیماری شده‌اند اگر هم نیاز به انجام تست داشته باشند که آنها را تست می‌کنیم. بنابر این در اینجا لازمه‌اش این است که ما تست را گسترش دهیم. برای گسترش دادن تست، باید هم کیت‌های ما آماده باشد و هم در پروسه‌هایی در اینکه کیت به تشخیص برسد، این پروسه‌ها باید صنعتی باشند نه دستی.

وی با بیان اینکه اکنون به‌گونه‌ای است که فرد باید مورد به مورد تست انجام بدهد، اظهار داشت: ممکن است امکاناتی در اختیار باشد که ۱۰۰ یا ۲۰۰ مورد با هم این تست انجام بگیرد. امکاناتی که ما نیاز داریم این است که در بخش تست و در آزمایشگاه، آزمایشگاه‌های ما را تکمیل کنیم. حتی تست‌های جدیدی که دکتر نمکی هم مطرح کردند و ما هم موافقت کردیم برای اینکه ۲۰ -۳۰ میلیون یا هر مقداری که کیت نیاز هست را خریداری کنیم و بیاوریم.  

رییس جمهوری تاکید کرد: من اینجا این مطلب را هم عرض می‌کنم که ما در اینجا هیچ محدودیتی برای وزارت بهداشت نداریم. اگر وزارت بهداشت گفت کیت‌های جدید نیاز است، ما باید ۲۰، ۳۰، ۴۰ میلیون کیت خریداری کنیم. البته آقای نمکی عنوان کرد که ۳۰ میلیون کیت و من گفتم در ابتدا ۲۰ میلیون خریداری کنیم، ولی هر مقدار که نیاز است ما خریداری می‌کنیم.

روحانی افزود: مردم عزیز بدانند مشکلات اقتصادی و ارزی ما به این معنا نیست که اگر در یک موردی ضرورت بود، مانند موردی که وزیر بهداشت برای مساله واکسن نیازمند بود، گفت ما باید این مقدار پول بدهیم و ممکن است این پول از دست ما برود و ما به واکسن هم نرسیم و ما قبول کردیم و گفتیم اگر شما می‌گویید ما قبول می‌کنیم.

وی تصریح کرد: درست است که ما در شرایط بسیار سخت اقتصادی قرار داریم اما در موارد ضروری و لازم برای مبارزه با این ویروس با همه توان در خدمت مردم خواهیم بود. بنابراین ممکن است کیت‌های ما تغییر کند، و کیت‌های جدید در اختیار قرار بدهیم.

رییس جمهوری گفت: اگر یک نفر مبتلا بود و ما رفتیم به‌دنبال درمان این یک نفر و آن حلقه اطرافش را رها کردیم، اینگونه می‌شود که نفر دوم، سوم و نفر دهمی را که باید ببینیم و به وی بگوییم که در خانه یا در هر کجا قرنطینه شود این می‌ماند و ۱۰ تا ۲۰ روز بعد که خودش گرفتار شد می‌آید، و دورانی که بخشی از بیماری را گذرانده و ناچار هستیم وی را بستری کنیم.

روحانی افزود: در بستری هم مسائلی هست و اینطور نیست که هر فردی بستری شد، نجات پیدا کند و مشکلاتی که بیمارستان وجود دارد.

رییس جمهوری گفت: بنابراین، این مساله اول ما است. من این را منظم و مرتب و شاید ۱۵- ۲۰ مرتبه در ستاد گفته‌ام در جلسه‌ای هم که پنجشنبه‌ها با روسای کمیته‌ها داریم هم این را مطرح کرده‌ام که این مساله باید به عنوان اهمیت یک ما مطرح شود.  

روحانی ادامه داد: هر فردی که مبتلا بود بلافاصله خانواده، دوستان نزدیک او، و آنهایی که در روزهای اخیر با او در ارتباط بودند آنها را فرابخوانیم و آنهایی که مورد نیاز هست بلافاصله قرنطینه شوند.

رییس جمهوری گفت: وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد امکانات لازم از لحاظ فضای مجازی و سایبری در اختیار داریم که طرف را کنترل کنیم ما هم مجازاتی را گذاشتیم یعنی برای فردی که قرنطینه باشد اگر مراعات نکند از منزل خارج بشود جریمه ۲۰۰ هزار تومانی اعمال می شود.

روحانی افزود: مقرراتی که وضع می‌شود هم باید اجرایی و عملیاتی بشود و هم ما باید دنبال کنیم و گرنه روی کاغذ بماند پیش نمی‌رود و به نتیجه نمی‌رسیم اولین قدمی است که باید برداریم به تعبیری که بیماران به بیمارستان نرسند افرادی که مبتلا هستند سریعتر و در مراحل اولیه بتوانیم تشخیص بدهیم.

وی اظهار داشت: باید بتوانیم درمان را به صورت سرپایی باشد اگر در این مرحله موفق بودیم مبتلا اضافه می‌شود تشخیص ما بالا می‌رود و ممکن است در روز به جایی ۴ هزار، ۱۰ هزار نفر تشخیص بدهیم. اشکالی ندارد ولی از آن طرف مرگ و میر کم می شود.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: به آن فاصله ای که ما می‌گوییم بین دو خط یعنی خطی که نشان می دهد ابتلا چقدر است یا خطی که فوتی را نشان می‌دهد فاصله این دو خط  بیشتر می‌شود. این به معنای موفقیت برای ماست بنابر این مردم نباید بترسند از این که بیاییم اعلام کنیم تعداد مبتلایان از چهار هزار نفر به هشت هزار نفر رسیده است. این مهم نیست ولی از آن طرف مهم است که اگر فوتی جدید ۲۰ نفر بود و اگر ۲۵۰ نفر شد و یا ۳۰۰ نفر شد این معنای آژیر خطر برای ماست.

روحانی تاکید کرد: همه ما باید به میدان بیاییم برای حل و فصل این موضوع در این همین جلسه هم گفتم قبلا در ستاد ملی هم گفتم برای این کار تست روزانه وزارت بهداشت ۲۵ هزار تست انجام  می‌دهند یعنی تست پی سی آر انجام می دهند ما گفتیم ۱۰ هزار  یگر اضافه کنند از همین جا اعلام می کنم به جای ۱۰ هزار ۱۵ هزار یعنی ۲۵ هزار ۴۰ هزار تست در روز بشود و این ۱۵ هزار را متعهد هستیم که منابع آن را تامین بکنیم.

وی تصریح کرد: یکی از راه‌های  اساسی ما این  است که سریعتر به تشخیص برسیم و سریعتر طرف ایزوله و قرنطینه کنیم نیاز به بیمارستان را کم بکنیم برای این که ما ان شاءالله بتوانیم با مرگ و میر فاصله بگیریم کاری که دارد انجام می‌شود.

روحانی ادامه داد: از نیروی انتظامی، بازرسین و از وزارت بهداشت می‌خواهم که همه پای کار بیایند. مردم باید احساس کنند این مصوبات قطعی و اجرای آنها ضروری است و هر کاری که موجب اطلاع بیشتر می‌شود به مردم توضیح بدهیم و بگوییم که  چه تجمعاتی، چه اقداماتی و چه مشکلی موجب افزایش ابتلا به کرونا شده است.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از تجربه کشورها گفت: ممکن است برخی از کشورها از ما جلوتر یا عقب‌تر باشند. از تجربه همه کشورها توسط بخش تحقیقات استفاده شود تا بگویند دلیل اینکه چرا آنها توانستند جلوی این بیماری را بگیرند، چه بوده است. 

رئیس‌جمهوری از تامین و اضافه شدن حدود ۱۱ هزار تخت تا پایان دولت به تختهای بیمارستانی اضافه کرد و گفت: منابع مورد نیاز تامین شده تا تخت مورد نیاز و تجهیزات لازم تامین شود. نیروی انسانی بار سنگینی بر دوش دارد و لازم است نیروی انسانی مورد لازم استخدام و معوقات آنها تامین شود.

روحانی با بیان اینکه ستادهای استانی همه پر تلاش هستند، خاطرنشان کرد: استاد تهران بار سنگین‌تری بر دوش دارد و کارش حدود پنج شش استان است. همه ستادهای استانی اختیاراتی دارند که باید از آن استفاده کنند و اگر مورد جدیدی مدنظرشان است، به وزارتخانه مطرح کنند تا در ستاد ملی بحث شود.

وی ادامه داد: اعلام موضوع قبل از تصمیم‌گیری در ستاد ملی کرونا مشکل را حل نمی‌کند بلکه مردم را سردرگم می‌کند. اگر لازم باشد در روز سه بار جلسه می‌گذاریم چراکه اولویت یک دولت، سلامت مردم است.

رییس جمهموری گفت: برخی از موارد ممکن است در ظاهر مدنظر قرار گیرد که اگر این کار انجام شود، خیلی تاثیرگذار است ولی در مقام عمل معلوم نیست اثرگذار باشد. آنچه تاثیرگذار است، فرهنگ مردم است و دوم اینکه باید زنجیره را قطع کرد. اگر کسی هم تخلف کرد باید با او برخورد شود.

باید نتیجه تعطیل شدن بعضی از کارها مشخص شود

روحانی با اشاره به آموزش مجازی در دوران کرونا افزود: مشکلی با آموزش توسط سامانه‌ها،  تلویزیون یا حضوری وجود ندارد و تصمیم گیری در این زمینه در اختیار ستادهای استانی مبارزه با کرونا است. اما مسئله این است که وقتی حضور فرد در محل کار تعطیل می‌شود او چه کاری انجام می‌دهد.

رییس جمهوری ادامه داد: اینکه فردی به جایی اینکه به مدت هشت ساعت سرکار باشد،  هشتاد دفعه در جاهای مختلف وقت می‌گذارد جالب نیست. باید نتیجه نهایی اینکه اگر موردی را تعطیل کردیم آثار تعطیلی همان است که مدنظر ستاد است و سبب کم شدن شیوع کرونا می‌شود، بررسی شود.

رییس دولت تدبیر و امید درباره اینکه وقتی بخشی تعطیل می‌شود چگونه تضمین شود که فرد در خانه می‌ماند، اظهار داشت: آیا سرکار نرفتن او به این معنی است که از خانه خارج نمی‌شود؟ یا اینکه او همه کارهای گذشته که در این چند سال عقب مانده بود را از فرصت نرفتن سر کار استفاده کرده و انجام می‌دهد؟

روحانی با تاکید بر اینکه اگر ستاد موردی را بررسی کرده و اعلام می کند تعطیل کردن آن مفید نیست به دلیل تجربه است که دارد، تصریح کرد: برآیند هم افزایی بخش‌های مختلف سبب می‌شود این ستاد رویه‌ای را در پیش بگیرد. البته ممکن است بعضی از مسائل در ذهن ما شکل بگیرد ولی اجرایی و عملیاتی نباشد و باید اعلام شود که آیا این پیشنهاد اجرایی و عملیاتی است و به نتیجه می‌رسد یا خیر؟

اولویت اول دولت سلامت مردم است

وی با تاکید بر اینکه اولویت اول دولت با امکاناتی که در اختیار دارد، سلامت مردم است،‌ گفت: دولت از همه توان و امکانات خود برای خدمت به مردم استفاده می‌کند. همچنین بخش درمان کار عظیم و بزرگی تا امروز انجام داده است و همه ما احساس می‌کنیم  بار بسیار سخت و سنگینی بر دوش دارد و این چیزی نیست که آن را کتمان کرد.

رییس جمهوری، دولت و همه مردم کشور را قدردان زحمات و تلاش‌های عظیم کادر درمان در مبارزه به کرونا دانست و یادآور شد: بعضی از موارد مانند مسافرت‍‌ها نیاز به پروتکل‌های جدید دارد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حال تهیه این پروتکل‌ها است.

روحانی ادامه داد: اینکه هر فردی که می‌خواهد مسافرت برود از زمانی که از خانه حرکت می‌کند تا زمانی که با خانه بازگردد چه کاری باید انجام دهد،‌ لازم بود پروتکلی در این زمینه تهیه شود و برای اجرا شدن دقیق آن، برخوردهایی که لازم  است انجام شود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه این پروتکل‌ها حتی برای بیمارستان‌ها نیز باید اجرا شود، گفت: ممکن است فردی نیازمند یک خدمت پزشکی باشد، باید به کدام بیمارستان و با چه شرایطی مراجعه کند. طبق آمار یکی از قسمت‌هایی که پروتکل‌های بهداشتی خیلی رعایت نمی‌شود، مطب برخی از پزشکان است که خوشبختانه اکنون به مراتب بهتر شده است. به عبارتی رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید برای همه بخش‌ها و بیمارستان‌ها باید اجرایی شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت در همه مواردی که وزارت بهداشت، درمان آن را ضروری می‌داند، در خدمت است، افزود: طرح‌ها و برنامه‌های دیگری هم هست که به صورت منظم دوبار در هفته جلسات برگزار می‌شود و در بیشتر موارد نیز موضوع بحث دولت بهداشت، درمان و سلامت مردم است و امیدوارم در کنار هم بتوانیم از این بیماری عبور کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه شرایط امروز کشور ما با گذشته متفاوت است، تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله این است که مردم را قانع کنیم.

روحانی به پیشرفت‌های کشور در حوزه پزشکی و درمان، دارو و ساخت تجهیزات اشاره کرد و افزود: مقالات متخصصان ایرانی در دنیا مطرح هست و بخش پزشکی ما در دنیا حرف برای گفتن دارد.

وی، پیروی رهبر معظم انقلاب از مصوبات ستاد ملی کرونا را یادآور شد و افزود: اقدام رهبری برای همه ما درس بزرگی است و مردم باید به بزرگان بخش پزشکی اعتماد کنند و آنچه که می‌گویند را به عنوان مرجع مورد نظر قرار دهند.

رییس دولت دوازدهم قرار گرفتن دین و علم و تخصص و مناسک دینی و امور بهداشتی در کنار هم را از نقاط قوت کشور در مبارزه با شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و گفت: دین و علم در مبارزه با کرونا کنار هم قرار گرفتند و از هم فاصله نگرفتند. اگر مراجع عظام تقلید و رهبری به ستاد ملی کرونا کمک نمی‌کردند، خیلی مشکل پیدا می کردیم. همه یک صدا حرف زدند که مساله مهمی است.

روحانی با اشاره به اینکه متخصصان و بزرگان پزشکی ما با لحن واحدی صحبت نمی کنند خطاب به متخصصان علوم پز شکی کشور گفت: خواهش می‌کنم با ادبیات واحد با مردم صحبت کنیم و نگاه‌ها و لحن‌ها را به هم نزدیک کنیم.

وی تصریح کرد: ضمن هشدار به مردم و بیان عواقب بیماری کرونا، نباید ترس و واهمه ایجاد کنیم و بشارت و انذار باید کنار هم باشند.

رییس جمهوری با بیان اینکه باید خبر خوشایند و ناخوشایند را باهم به مردم بدهیم، گفت: اگر به شکل بی رویه به مردم هشدار دهیم، ممکن است این هشدارها برای مردم عادی شود.بنابراین بیان خطرات بیماری باید به موقع، به اندازه و با فاصله معین و با زبان‌های مختلف باشد.

 اگر جریمه‌ای می‌گذاریم برای کمک به مردم است 

روحانی با تاکید بر اینکه ادبیات مورد استفاده برای هشدار به مردم باید از یک منشاء واحد سرچشمه بگیرد، گفت: هشدارها را با تعبیرات مختلف برای مردم باید بیان کنیم. مهم آن است که مردم برای همراهی با سیاست‌های ستاد ملی کرونا قانع شوند.

وی با بیان اینکه در هر کاری مردم با ما همراه نباشند موفق نمی‌شویم، گفت: اگر جریمه می‌گذاریم مردم باید بدانند برای کمک به آنهاست و این جریمه ها برای ۱۰ درصد ۱۵ درصدی است که به دستورالعمل های بهداشتی توجه ندارند.

رییس جمهوری تصریح کرد: این طور نیست که برای گرفتن جریمه از مردم کیسه دوخته باشیم و ما می‌خواهیم همه مردم توجه کنند و بپذیرند که شرایط امروز کشور ما با دیروز متفاوت است و این شرایط ممکن است ماه‌ها پیش روی ما باشد.

روحانی بار دیگر اهمیت پیشگیری را یادآور شد و افزود: همه باید از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت عمومی را مراعات کنند.

وی با اشاره به اهمیت نوع و نحوه تغذیه، روحیه و ورزش در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا گفت: عوامل موثر برای پیشگیری را رعایت کنیم تا مبتلا نشویم.

رییس جمهوری گفت: اگر هم کسی مبتلا شد همه تلاش ما باید این باشد که به بستری شدن بیمارستان نیانجامد زیرا خود بیمارستان می تواند باعث گرفتاری بیشتر بیمار شود.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه امیدوارم در کنار هم بتوانیم از این موج عبور کنیم، گفت: امیدوارم شرایط راحت تر و بهتری در آینده برای مردم داشته باشیم. اگر واکسنی در دنیا برای پیشگیری از بیماری کرونا تهیه شد که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفت این واکسن تهیه می‌شود و در این زمینه محدودیتی نداریم.

روحانی در عین حال تصریح کرد: هر کشوری ممکن است ادعا کند به واکسن رسیده است اما این برای ما کافی نیست و باید سازمان بهداشت جهانی این واکسن را تایید کند تا ما بتوانیم برای تهیه آن اقدام کنیم.

وی خطاب به منتقدان دولت گفت: کسی طوری سخن نگوید که مردم احساس کنند که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی، پزشکان و پرستاران، خدای نکرده از صد درصد و همه توانشان برای مقابله استفاده نمی‌کنند یا دولت از همه توانش برای مقابله با بیماری کرونا استفاده نمی‌کند.

رییس جمهوری از مردم خواست تا همه برای مقابله با شیوع بیماری با دولت همکاری کنند و تاکید کرد: بدون یاری، همکاری و هم افزایی نمی‌توانیم از این موج به خوبی عبور کنیم و انشاءالله با یاری و کمک همدیگر بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.

روحانی با تشکر از پزشکان، پرستاران، بهورزان، کارکنان آزمایشگاه‌ها و متخصصان گفت: امیدوارم در این کار بسیار بزرگی که مدافعان سلامت انجام می دهند در پیشگاه خداوند ماجور باشند و مسلماً زحمات آنها مورد توجه مردم است و همه سپاسگذار کادر درمان کشور هستند.

  • نویسنده :
  • منبع :