19 دی: رئیس هیات روسیه در مذاکرات برجام ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوها پیرامون فعال شدن توافق هسته‌ای ایران در عرض یک ماه آینده به نتیجه برسد.
میحائیل اولیانوف سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در گفت‌وگو با نشریه هندی گاردین گفت که این روند آسان نخواهد بود اما می‌توان به موفقیت آن در یک ماه امیدوار بود.
مقام روس با اشاره به وعده دولت جو بایدن برای بازگشت به برجام هشدار داد که اگر کاخ سفید تعلل و از وعده‌های داده شده عقب نشینی کند، با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ممکن است در ادامه  کار مذاکرات دشوار شود.  
اولیانوف در پاسخ به سووالی درباره تدابیر جبرانی ایران تحت برجام هم گفت: ما از این مساله خرسند نیستیم اما درک می‌کنیم که انحراف ایران از تعهداتش ناشی از سیاست فشار حداکثری آمریکاست.
وی افزود: در این مقطع که مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای جریان دارد از تمام طرف‌ها از جمله ایران، تروئیکای اروپا و همچنین آمریکا می‌خواهیم تا از گام‌هایی که می‌تواند روند مذاکرات را دشوار کند پرهیز کنند. تمام مشکلات جاری پس از توافق درباره نحوه احیای برجام قابل حل است و باید روی این هدف متمرکز شویم.
واشنگتن در دوره زمامداری دونالد ترامپ با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد. ایران هم دو سال پس از تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش آغاز و اعلام کرد که در صورت اجرای تعهدات سایر طرف های این توافق، به گونه ای که از منافع خود تحت برجام بهره مند شود، به اجرای کامل تعهداتش باز می‌گردد.
رییس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.
جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»
در همین حال اعضای برجام از دو هفته پیش در چارچوب جلسات کمیسیون مشترک در پایتخت اتریش گردهم آمده تا راهکارهای رفع تحریم‌ها علیه ایران و اجرای کامل این توافق را بررسی کنند.
دور پنجم نشست‌های کمیسیون مشترک برجام امروز در وین پیگیری می‌شود تا وضعیت مذاکرات و رایزنی‌ها در سطوح مختلف از جمله در سطح کارشناسی را که طی روزهای گذشته در جریان بوده، با نگاه به بازگشت محتمل آمریکا به برجام و اطمینان از اجرای کامل و موثر این توافق از سوی تمام طرف‌ها بررسی کنند.
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر با بیان اینکه اعضای برجام در جریان مذاکرات دو هفته گذشته از گفت‌وگوهای کلی، روی بحث درباره جزئیات لغوتحریم‌ها و مسائل هسته‌ای متمرکز شده‌اند گفت که رگه‌هایی از پیشرفت در مذاکرات دیده می‌شود.
امروز هم علی ربیعی سخنگوی دولت عنوان کرد: به لحاظ فنی امکان رفع تحریم‌های ناقض برجام و احیای کامل این توافق در مدت زمان کوتاه وجود دارد. وی با این حال تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران حاضر به دادن امتیازی خارج از چارچوب برجام نیست.

  • نویسنده :
  • منبع : ایرنا