19 دی: میخائیل اولیانوف نماینده و سفیر دائم روسیه نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین گفت که مشارکت در مذاکرات وین داوطلبانه است و بستگی به منافع تمام طرفین توافق دارد.
اولیانوف روز سه شنبه در صفحه توئیتر خود افزود که به اعتقاد روسیه هیچ دلیلی وجود ندارد که تهران تمایلی برای ادامه این فرایند نداشته باشد.
این دیپلمات روس با یادآوری اینکه مذاکرات وین در آینده‌ای نه چندان دور برگزار می‌شود، ادامه داد: بازگشت به میز مذاکرات مساله زمان است اما نه در آینده‌ای دور.
ششمین دور مذاکرات درباره احیای برجام سی‌ام خرداد گذشته در وین به پایان رسید. سایر اعضای برجام اصرار دارند که گفت‌وگو هرچه سریع‌تر از سرگرفته شود.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی "اراده بازگشت" به مذاکرات را دارد تصریح کرد که گفت‌وگوها باید جدی و تامین کننده حقوق و منافع ایران باشد. وی بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: «برخی در ملاقات‌ها دوست دارند مدام بگویند اینکه شما می‌گویید به زودی این "به زودی" یعنی چند روز، چند هفته، چند ماه؟... به زودی یعنی به محض کامل شدن بررسی‌های ما، این اقدام را انجام خواهیم داد.»
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به "بدعهدی" اروپا در موضوع اینستکس (کانال مالی اروپا برای ایران در زمان تحریم‌های آمریکا) اشاره کرد و اینکه اروپایی‌ها همان زمان مدام وعده "به زودی این کانال راه‌اندازی می‌شود" را می‌دادند.
وی تصریح کرد: «تفاوت بین به زودی ایرانی و به زودی غربی خیلی زیاد است. به زودی از نظر ما یعنی واقعا در اولین فرصتی که بررسی‌هایمان تکمیل شود. مهم این است که ما اراده بازگشت به مذاکره را داریم، اما مذاکره‌ای جدی و تأمین کننده حقوق و منافع ملت ایران.»

  • نویسنده :
  • منبع :