19 دی: یک مقام ارشد یونیسف به شورای امنیت سازمان ملل گفت، تنها در ماه آوریل حدود ۱۰۰ کودک در اوکراین کشته شده‌اند، البته آما واقعی می‌تواند به طور قابل توجهی بالاتر باشد.
به گزارش "سی ان ان"، عمر عبدی معاون رئیس صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) روز پنجشنبه (به وقت محلی) اظهار داشت: سازمان ملل تایید کرده است که در ماه گذشته، نزدیک به ۱۰۰ کودک در اوکراین کشته شده‌اند و ما معتقدیم که ارقام واقعی بسیار بالاتر از آمار اعلام شده است. 
عبدی در سخنان خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با موضوع حفظ صلح و امنیت در اوکراین افزود: تعداد بیشتری از کودکان اوکراینی مجروح شده و با نقض شدید حقوق خود مواجه شده‌اند و میلیون‌ها کودک دیگر آواره شده‌اند.
وی افزود: جنگ در اوکراین، مانند همه جنگ‌ها، در حمایت از کودکان و حقوق آن‌ها بحران ایجاد کرده است. 
این مقام یونیسف ادامه داد: از ۸۹ مدرسه مورد حمایت یونیسف در اوکراین، حداقل ۱۵ مدرسه در این کشور آسیب دیده یا تخریب شده‌اند. 
به گزارش ایرنا، پیش از این یک مقام صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد، نزدیک به دو سوم کودکان اوکراینی تنها در ۶ هفته آواره شده‌اند و نزدیک به نیمی از کودکانی که در این کشور باقی مانده‌اند، ممکن است با ناامنی غذایی مواجه شوند.
همچنین در ماه گذشته سازمان غیردولتی «نجات کودکان»  (Save the Children) اعلام کرد و از زمان آغاز جنگ در اوکراین، نزدیک به ۴۰۰ کودک کشته یا زخمی شده‌اند و چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر خانه‌های خود را ترک کرده‌اند. 
از ۷. ۵ میلیون خردسال اوکراینی، تقریباً دو سوم آن‌ها گریخته‌اند که از این تعداد ۲. ۸ میلیون نفر در داخل خاک کشور آواره شده‌اند و ۲ میلیون نفر دیگر به کشورهای همسایه پناه برده‌اند. 
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. 
پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد. 

  • نویسنده :
  • منبع :