19 دی: سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، اقدام ضد ایرانی غرب مبنی بر تهیه پیش نویس قطعنامه‌ای در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را مانع احیای برجام و حفظ روابط حرفه‌ای تهران و آژانس دانست.
میخائیل اولیانوف چهارشنبه شب در توئیتی نوشت: شایعاتی وجود دارد که قرار است یک پیش نویس قطعنامه در مورد ایران در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مطرح شود. دو سوال در این زمینه وجود دارد: آیا چنین قطعنامه‌ای به حفظ روابط حرفه‌ای میان تهران و آژانس کمک می‌کند و دوم اینکه آیا این قطعنامه به احیای برجام کمک خواهد کرد؟ من در این مورد شک دارم. 
اولیانوف پیش از این نیز به درز گزارش‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران واکنش نشان داد و گفت که این مساله به تشدید گمانه‌زنی‌ها در آستانه نشست شورای حکام منجر خواهد شد. 
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه چهارشنبه شب در توئیتی نوشت: رژیم اسرائیل، به عنوان دشمن شماره یک برجام، نفی‌کننده ان‌. پی‌. تی و تنها دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه و شمال آفریقا است. ما این را می‌دانیم. جهان هم می‌داند. 
خطیب ‌زاده افزود: زمان آن است که سه کشور اروپایی و آمریکا از به خواب زدن تعمدی خود دست بردارند. آن‌ها یا می‌توانند گزینه دیپلماسی را دنبال کنند و یا در جهت مخالف اقدام کنند. ما برای هر دو آماده‌ایم. 
آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در آستانه برگزاری نشست شورای حکام با انتشار گزارشی تحریک آمیز ادعا کرد که ایران در ارائه پاسخ‌های «معتبر فنی» به سوال‌های این سازمان درباره پیدا شدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده، ناکام بوده است. 
در این گزارش که یک نسخه آن به رویت رویترز رسیده ادعا شده است: ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به ۱۸ برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای رسیده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر همین اساس نتیجه گیری کرده است که مسائل پادمانی مربوط به این سه مکان باقی مانده است. 
جمهوری اسلامی ایران این رویکرد را غیر سازنده و مخرب نسبت به روابط و همکاری‌های جاری و نزدیک ایران و آژانس ارزیابی کرده و معتقد است آژانس بایستی متوجه عواقب مخرب انتشار چنین گزارش‌های یک سویه‌ای که می‌تواند بهانه لازم را به دست مخالفان روابط ایران و آژانس و مخالفان قسم خورده احیای برجام بدهد، باشد. 
  • نویسنده :
  • منبع :