19 دی: میخائیل بوگدانوف معاون وزارت امور خارجه روسیه روز چهارشنبه به خبرگزاری تاس گفت که مسکو و آنکارا در انتظار پاسخ دمشق و تهران به پیشنهاد برگزاری نشست مقدماتی برای عادی سازی روابط سوریه و ترکیه به سر می برند.
بوگدانوف افزود که این نشست فنی در سطح معاونان وزارت امور خارجه این چهار کشور برای آماده کردن مقدمات نشست وزیران امور خارجه آنها، برگزار خواهد شد.
وزیران دفاع روسیه، سوریه و ترکیه در گفتگوهای ۲۸ دسامبر ۲۰۲۲ (هفتم دی ماه) در مسکو، در باره روند عادی سازی روابط آنکارا و دمشق از مسیر تشکیل کمیسیون سه جانبه و سپس برگزاری نشست وزیران امور خارجه سه کشور به منظور فراهم سازی مقدمات دیدار رجب طیب اردوغان با بشار اسد رئیسان جمهوری ترکیه و سوریه، توافق کردند.
اردوغان ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر ماه) گفت که از ولادیمیر پوتین همتای روس خود برای برگزاری نشست سه جانبه با حضور رهبر سوریه دعوت کرده است، اما پیش از آن باید مذاکراتی در سطح وزیران دفاع و امور خارجه و نمایندگان خدمات ویژه این کشورها برگزار شود.
بوگدانوف افزود: ما همه را دعوت کرده ایم، اما هنوز از آنها تائیدیه دریافت نکرده و تنها با همتای ترکیه ای خود توافق کرده ایم و در انتظار پاسخ های سوری ها و ایرانی ها هستیم.

  • نویسنده :
  • منبع :