سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ترکیه: به کسی ربطی ندارد چه چیز به سوریه می‌فرستیم

نخست وزیر ترکیه برای سرپوش گذاشتن بر رسوایی ماجرای ارسال سلاح برای تروریست‌های سوری، مدعی شد که کامیون‌های توقیف شده حامل کمک‌های لجستیکی برای ترکمان‌های سوریه بودند و نوع محتویات آن به کسی ربطی ندارد.

 

 

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبر ترک گفت: چرا آن‌ها پس از این همه مدت چنین چیزی را فاش کردند؟ می‌خواهند پیش از انتخابات بگویند حزب حاکم عدالت و توسعه از تروریست‌ها حمایت می‌کند، این امر جعلی است. اینکه محموله کامیون‌ها چیست به کسی ربطی ندارد.

 

روزنامه جمهوریت ترکیه اخیرا ویدئویی را منتشر کرده که در آن نشان داده می‌شود ده‌ها قبضه خمپاره‌، نارنجک‌انداز و ده‌ها هزار خشاب مهمات زیر جعبه‌هایی حاوی آنتی بیوتیک جاسازی شده و بر رویشان واژه "شکننده" نوشته شده بود. این ویدئو از روند عملیات جست‌وجو داخل کامیون‌هایی در مرز ترکیه با سوریه توسط نیروهای امنیتی محلی در ژانویه 2014 گرفته شده که به دست روزنامه مذکور افتاده است. ماموران محلی که در جریان ماجرا نبودند بعد از جست‌وجو فردی از سازمان اطلاعات ملی ترکیه را سوار بر یکی از کامیونها یافتند.

 

داوود اوغلو گفت: این کامیون‌ها حامل تجهیزات لجستیکی برای ترکمان‌ها بودند که از حملات ارتش بشار اسد(رئیس جمهور سوریه) در رنج هستند و ادامه داد: اگر ترکیه از آن‌ها حمایت نکند، 500 هزار آواره دیگر به ترکیه فرار می‌کنند.

 

وی با اشاره به این که "این مساله یک پروژه محرمانه دولتی است" گفت که به نهادهای ترکیه دستور داده تا به دقت مراقب ترکمان‌های سوریه در مقابل دولت اسد باشند.

 

نخست‌وزیر ترکیه با تاکید بر اینکه آنکارا در تعامل با تحولات منطقه‌ای بی‌تفاوت نمی‌ماند گفت: دولت تلاش‌ها برای راه انداختن کمپین برنامه سازی شده علیه ترکیه را در صحنه بین‌الملل تاب نمی‌آورد. واکنش لازم به این مساله داده خواهد شد. ترکیه هرگز در هیچ جایی از تروریسم دفاع نکرده است و سابقه‌ای در این باره وجود ندارد.

دولت ترکیه همواره این مساله را که به شکل مستقیم از مخالفان سوری حمایت می‌کند رد کرده است گرچه دمشق بارها مستنداتی را در این باره به مراجع بین‌المللی ارائه داده است.

 
منبع: ایسنا
 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٣-١٣٩۴, ٢٢:٠٢

   

پر مبحث ترین ها