سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کشته شدن بیش از ۱۰ نفر در سالگرد انقلاب مصر

بروز شده : ۵-١١-١٣٩٣, ٢٠:۴١    نسخه چاپی    
در چهارمین سالگرد تظاهرات ۲۵ ژانویه مصر، پلیس و نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی ویژه‌ای برای مقابله با تظاهرکنندگان تدارک دیده‌اند.

 

در چهارمین سالگرد تظاهرات ۲۵ ژانویه مصر، پلیس و نیروهای امنیتی تدابیر امنیتی ویژه‌ای برای مقابله با تظاهرکنندگان تدارک دیده‌اند.

تانک‌های ارتش برای مقابله با تظاهرات احتمالی اطراف میدان تحریر قاهره، پایتخت مصر مستقر شده‌اند و راه‌های منتهی به میدان تحریر که از نمادهای انقلاب مصر است، بسته شده است.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره، می‌گوید تظاهرات امروز در شهرهای مختلف، تا این لحظه تجمع‌های پراکنده بوده و چندان گسترده نشده است.

با این حال به گفته منابع رسمی امروز در شهرهای مختلف دست‌کم ۱۲ نفر کشته شده‌اند که ۹ نفرشان از تظاهرکنندگان بوده‌اند.

یکی از کشته‌شدگان به گفته پلیس، فردی مسلح بوده که در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است. یک پلیس هم کشته شده است.

تلویزیون دولتی مصر گفته در رویدادی دیگر، دو نفر که آن‌ها را "تروریست" خوانده، هنگام کارگذاشتن بمب در استان بحیره در شمال مصر کشته شده‌اند.

تصویر شیما صباغ، ۳۲ ساله و مادر یک فرزند لحظاتی بعد از اصابت گلوله
دیروز هم در نزدیکی میدان تحریر قاهره، یکی از فعالان مدنی به نام شیما صباغ با شلیک گلوله کشته شد.

خبرگزاری‌ها تصویر خانم صباغ را لحظاتی پیش از مرگ ثبت کرده‌اند.

دولت مصر گفته درباره دلیل مرگ خانم صباغ از اعضای یکی از احزاب چپ‌گرای مصر تحقیق خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در اسکندریه، دومین شهر بزرگ مصر؛ دو روز پیش یک زن ۱۷ ساله هم کشته شده بود. بستگان این زن گفته‌اند او جزو تظاهرکنندگان نبود و هنگام خرید کشته شد. اخوان المسلمین، نیروهای امنیتی را به کشتن این فرد متهم کرده است.

مراسم خاکسپاری شیما صباغ
امروز گزارش شده که در انفجار بمب در شرق قاهره دو پلیس زخمی شده‌اند.

بیشترین درگیری‌ها در منطقه مطریه در شرق قاهره اتفاق افتاده است که پایگاه حزب اخوان المسلمین است. در این محله، نیروهای اخوان المسلمین با پلیس درگیر و چند نفر کشته شده‌اند.

طرفداران محمد مرسی، رئیس‌جمهور برکنار شده مصر و گروه سکولار 'جنبش جوانان ششم آوریل' اعلام کرده‌اند برای سالگرد تظاهرات ۲۵ ژانویه چهار سال پیش، به خیابان خواهند آمد.

امروز شماری از طرفداران محمد مرسی در حالی که تصویر او را بالای سر گرفته‌اند در اطراف میدان تحریر دیده شده‌اند. پلیس مصر تظاهرکنندگان را پراکنده کرده است.

تظاهرات و انقلاب در تعدادی از کشورهای منطقه موسوم به "بهار عربی" در مصر با تظاهرات بزرگ ۲۵ ژانویه۲۰۱۱، در میدان تحریر قاهره ابعاد تازه‌ای یافت که در ‌‌نهایت به سرنگونی دولت حسنی مبارک در فوریه‌‌ همان سال منجر شد.

منبع: بی بی سی

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١١-١٣٩٣, ٢٠:۴١

   

پر مبحث ترین ها