سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیا موج دوم بهار عربی در راه است؟

سرنوشت مبهم عربستان

به نظر می‌رسد نسخه دوم تحولات در کشورهای عربی با شدت بیشتری در راه است و شاید عربستان مبدأ موج دوم بهار عربی باشد.

ایمان سهرابی: روز جمعه خبرگزاری رسمی عربستان (واس) با انتشار بیانیه‌ دیوان پادشاهی عربستان اعلام کرد که پادشاه سالخورده به دلیل ابتلای به ذات الریه در بیمارستان بستری شده و اکنون نگاه ها متوجه عربستان و تحولاتی است که در آینده در انتظار این کشور است. فعال تویتری عربستانی، معروف به «مجتهد» با اشاره به وخامت حال ملک عبدالله پادشاه عربستان اعلام کرد که به زودی تغییرات کلانی درعربستان روی خواهد داد که سردمدار آن، خالد التویجری رئیس دفتر پادشاه است که به‌ جای او تصمیم می‌گیرد و احکام مهم را امضا می‌کند. به گزارش شبکه العالم، مجتهد در یادداشتی اعلام کرد: براساس خبرهایی که تاکنون دریافت کرده ام، آثار خستگی و بیماری از دو روز پیش بر عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان بیمار است و از دو شب پیش حال او بدتر شد و ساعت 11 شب با بالگرد خصوصی به بیمارستان منتقل شد. وی گفت: استراحتگاه پادشاه عربستان در "روضة خریم"، بیمارستانی کاملا مجهز دارد اما به نظر می رسد که حال پادشاه به حدی وخیم شده است که نیاز به بیمارستانی پیشرفته تر پیدا کرده است.

مجتهد در یادداشت دیگری تصریح کرد: آماده باش امنیتی گسترده ای که هنوز جزییاتش به دستم نرسیده از بامداد دیروز در عربستان برقرار و بیمارستان به پادگانی نظامی تبدیل شده است. وی افزود: به زودی "خالد التویجری" رییس دیوان پادشاهی عربستان، به نام پادشاه تغییرات بسیار مهمی به شرح ذیل در سطح کشور اعلام خواهد کرد:

 * برکناری سلمان بن عبدالعزیز (ولیعهد) و جایگزینی مقرن

* کناره گیری پادشاه و پادشاه شدن مقرن

* انتخاب متعب (فرزند عبدالله) به عنوان ولیعهد مقرن

 این همه در حالی است که تعیین ولیعهد یا برکناری او از جمله اختیارات پادشاه است. از همین رو ولیعهد کنونی می تواند امیر مقرن را که اکنون ولیعهد ولیعهد(جانشین ولیعهد است) است عزل کرده و شخص دیگری را که مناسب این پست می داند، تعیین کند. برخلاف دیگر نظام‌ های سلطنتی که قدرت از پدر به پسر می ‌رسد، در این کشور قدرت به برادران شاه انتقال می‌ یابد. از این رو بین شاهزادگان و پادشاهان اختلاف سنی زیادی وجود ندارد. اما در این میان اعتراض آشکار و نهان برادران تنی و ناتنی می تواند با تشدید جنگ قدرت در خاندان آل سعود، زمینه تضعیف یا شاید اضمحلال این حکومت را فراهم کند.

از طرفی کاهش قیمت جهانی نفت که عربستان سعودی و آمریکا علت اصلی آن هستند، بر اقتصاد ریاض تأثیر منفی گذاشته است. این تأثیر به حدی است که یک شاهزاده سعودی هشدار داد عربستان به نقطه خطر رسیده است. به گزارش  فارس، «ولید بن طلال» تاجر ثروتمند مشهور عربستانی و رئیس شرکت خدماتی مالی «کینگدام هولدینگ» عربستان (شرکت مادر «المملکة») در ریاض ضمن حمله به «ابراهیم العساف» وزیر دارایی این کشور به علت افزایش 28 درصدی هزینه های بودجه سال 2015، به او درباره رسیدن عربستان به مرحله خطر هشدار داد.

ولید، فرزند طلال بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی است؛ کسی که قبلا سفیر عربستان در فرانسه و نماینده کشورش در یونسکو و یونیسف بوده و خواستار سلطنت مشروطه در عربستان شده است.  ولید به وزیر دارایی عربستان هشدار داد که برداشت از ذخایر ارزی، به فاجعه بزرگی منجر خواهد شد.

کنت مورس تحلیلگر آمریکایی معتقد است برخی از کشورهای منطقه شمال آفریقا و غرب آسیا با ارائه برخی مزایای اقتصادی توانستند از تاثیر موج اول تحولات بر خود جلوگیری کنند. آنها بیشتر بودجه ملی خود را صرف برنامه‌های اجتماعی و حمایتی کردند و مانع بروز یا تشدید ناآرامی‌های شدند که می‌توانست سرنوشت دیگری را برای آنها رقم بزند. ولی امروز روشن شده است که آن برنامه‌ها نتیجه سازنده‌ای نداشته است. به طور خلاصه، اقدامات انجام شده علی‌رغم آرام نگاه داشتن کشورها در کوتاه مدت، باعث تحرک در اقتصاد آنها نشده، مشاغل جدیدی ایجاد نکرده و پایه‌های مالیاتی را گسترش نداده است و در عوض باعث افزایش قیمت‌ها و تورم شده است. عربستان سعودی که بعد از انقلاب 1979 ایران با ناآرامی در مناطق شیعه‌نشین خود مواجه شد این وضعیت را با زور اسلحه مهار کرد. همین منطقه در مجاورت بحرین قرار دارد و باعث نگرانی بیشتری برای سعودی‌ها می‌شود. به همین دلیل به نظر می‌رسد نسخه دوم تحولات در کشورهای عربی با شدت بیشتری در راه است و شاید عربستان مبدأ موج دوم بهار عربی باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٠-١٣٩٣, ١٧:٠۶

   

پر مبحث ترین ها