سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارشی از قمار و قمارخانه در تهران

وی با اعلام اینکه در فساد اخیر بانکی سه بانک دخالت داشته اند و این فساد بسیار شبیه به فساد 3 هزار میلیارد تومانی است، گفت: در این پرونده نیز سوءاستفاده از طریق ضمانت و گردش چک صورت گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه رقم فساد بانکی اخیر 70 میلیارد تومان بوده نه 12 هزار میلیارد تومان، گفت: این رقم مربوط به یک گردش مالی می شود که حجمی از عملیات را ایجاد کرده است.

ولی الله سیف روز دوشنبه در حاشیه همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد، افزود: مبلغ سوء استفاده شده در طول چهار پنج سال از یک مبلغی کوچک به این رقم تبدیل شده و این رقم در یک دوره زمانی 7 تا 10 روزه یا حداکثر دو هفته ای به 70 میلیارد تومان رسیده است.
وی با اعلام اینکه در فساد اخیر بانکی سه بانک دخالت داشته اند و این فساد بسیار شبیه به فساد 3 هزار میلیارد تومانی است، گفت: در این پرونده نیز سوءاستفاده از طریق ضمانت و گردش چک صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا،وی با بیان اینکه برخوردار نبودن از سامانه ای که سیستم ها را مصون نگهدارد موجب بروز چنین اتفاقی شده، گفت: چنین اتفاقاتی در نظام بانکی کشور دارای سابقه طولانی است که علت آن ضعف در بخش فناوری و سیستم است.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه فساد 70 میلیارد تومان از سال 85 شروع شده است، گفت: نظام بانکی همه کشورها به طور معمول مورد هدف افراد سودجو است لذا بانک مرکزی تدابیری را براساس مفروضات موجود اتخاذ می کند تا راه را برسودجویان ببندد البته این مشکل به صورت صد درصد حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد کنترل های داخلی خیلی افزایش یابد ممکن است منجر به افزایش قوانین دست و پاگیر اداری شدید شود.
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: این اطمینان را می دهیم که با توجه به تجارب موجود فسادهایی مانند این دیگر در سیستم بانکی کشور رخ ندهد.

اصناف تحت تاثیر تحلیل های غلط قرار نگیرند

وی درباره تاثیر ارز 2850 تومانی بر بودجه سال آینده، گفت: عوامل بنیادی در بازار شرایط مشخصی دارد، بازار باید دارای آرامش باشد اما ارائه تحلیل های غلط و توجه به خبرهای نادرست زمینه را برای التهاب آفرینی فراهم می سازد. توصیه می کنم که اصناف تحت تاثیر این عوامل قرار نگیرند و به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهند.

نرخ ارز پیشنهادی در بودجه 94 حدود 200 تومان با بازار تفاوت دارد

سیف با اشاره به اینکه همان گونه که ارز 2650 تومان در بودجه سال 93 بر بازار تاثیر گذاشت، رقم ارز در بودجه 94 هم بر بازار بدون تاثیر نخواهد بود، گفت: در حال حاضر رقم پیشنهاد شده در بودجه سال آینده 200 تومان با نرخ ارز در بازار آزاد تفاوت دارد.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی تصمیم ندارد قیمت ارز را ثابت نگهدارد و در مکانیزم بازار دخالت کند چرا که عرضه و تقاضا تاثیر خود را بر بازار می گذارد.
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون بانک مرکزی به بازار ارز تزریق کرده یا خیر؟ گفت: وظیفه بانک مرکزی نظارت بر تعادل در بازار و نه تزریق ارز است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:۵۶

   

پر مبحث ترین ها