سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توپ یارانه نقدی در زمین استانداران!

موضوع سپردن برخی از وظایف به استانداران برای اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد؛ در زمان افزایش ۳۰ درصدی نرخ نان نیز استانداران نقش ویژه‌ای داشتند و نرخ نان در هر استان با هماهنگی استانداران اعلام شد. تعیین نرخ نان مسبوق به سابقه بوده اما سپردن اختیار حذف یارانه‌بگیران از لیست دریافت یارانه‌ نقدی اتفاقی کم‌سابقه محسوب می‌شود و به نوعی دولت توپ را به زمین استانداران می‌اندازد.

سخنگوی دولت روز گذشته اعلام کرد که اختیار حذف متقاضیان دریافت یارانه نقدی به استان‌ها واگذار شده است.


 محمدباقر نوبخت دیروز با اشاره به افزایش اختیارات استانداران گفت: در جلسه غیرعلنی گفته شد که استانداران موظف هستند افراد پردرآمد را شناسایی کنند. در آن جلسه توضیح داده شد که ما سازوکارهایی را داریم و برای شناسایی بیشتر می‌خواهیم اختیاراتی را به استانداران بدهیم و این یک پیشنهاد و راهکار است. دولت نیز علاقه‌مند نیست کسانی که مستحق نیستند یارانه دریافت کنند و در عوض ما می‌توانیم از آن مبلغ برای افزایش تولید و طرح تحول سلامت استفاده کنیم. وی گفت: قیمت بنزین گران نشده و همان ۴۸ هزار میلیارد منابع سال جاری را در حد همان سقف اقدام خواهیم کرد و تصمیمی برای افزایش قیمت نداریم و این ارقام هم باید به تصویب مجلس برسد.

 

یارانه بعد از نان!

 

موضوع سپردن برخی از وظایف به استانداران برای اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد؛ در زمان افزایش ۳۰ درصدی نرخ نان نیز استانداران نقش ویژه‌ای داشتند و نرخ نان در هر استان با هماهنگی استانداران اعلام شد. تعیین نرخ نان مسبوق به سابقه بوده اما سپردن اختیار حذف یارانه‌بگیران از لیست دریافت یارانه‌ نقدی اتفاقی کم‌سابقه محسوب می‌شود و به نوعی دولت توپ را به زمین استانداران می‌اندازد.

 

البته مشخص نیست استانداران چه اقدام جدیدی می‌توانند در زمینه یارانه انجام دهند اما با توجه به اینکه مسؤولان رده بالای دولتی نتوانستند چندین ماه برنامه جدیدی برای آینده یارانه نقدی ارائه کنند نمی‌توان امید چندانی به استانداران داشت. بنابر این گزارش جلسه هفتگی این هفته سخنگوی دولت بیشتر حال و هوای بودجه‌ای داشت. محمدباقر نوبخت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تاکید رئیس‌جمهوری به همه دستگاه‌ها این بود که نهایت صرفه‌جویی را در اعتبارات جاری و هزینه‌ای داشته باشند و تخصیص‌ها معطوف به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی طرح‌های عمرانی شود، اظهار داشت: برای سال ۹۴ منابع عمومی به مقدار ۶/۲ درصد و حقوق کارکنان دولت به اندازه نرخ تورم سال آینده به میزان ۱۴ درصد رشد پیدا کرده است.

 

نوبخت با تصریح اینکه اعتبارات عمرانی به اندازه ۱۶ درصد رشد کرده اما با محاسبه ۷ هزار میلیارد تومان اعتباراتی که در طرح‌های آب در سال آینده سرمایه‌گذاری می‌شود این رقم به بیش از ۳۰ درصد خواهد رسید (که اگر اضافه شود) و با ۱۰۳ هزار میلیارد تومان دیگر که توسط شرکت‌های دولتی سرمایه‌گذاری می‌شود، می‌توانیم طرح‌های عمرانی سال آینده را از لحاظ اعتبارات بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بدانیم. وی افزود: تاکید رئیس‌جمهور هم همین بود که باید فعالیت و رویکرد دولت به سمت خروج از رکود باشد.

 

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش وزیر نفت از چگونگی کاهش قیمت نفت در سال جاری و پیش‌بینی بنگاه‌های بزرگ که نسبت به آینده اظهارنظر کردند، تصریح کرد: همه آن نهادها برای سال آینده بالای ۷۵ دلار و برخی بالای ۸۰ دلار را پیش‌بینی داشتند و البته رقم ۷۳ دلار را که ما تصویب کردیم کاملا قابل مدیریت است. به‌گفته وی، اگر این رقم ۷ یا ۸ دلار هم تقلیل پیدا کند آن‌وقت مانند وضع سال‌جاری خواهد بود و ما طبق تخصیص عمل می‌کنیم و تخصیص را هم چشم‌بسته عمل نمی‌کنیم و تلاش این است که بودجه جاری‌ کمتر تخصیص یابد و به سمت بودجه عمرانی برویم.

 

نوبخت در این‌باره افزود: بخشی از اعتبارات معطوف به همه طرح‌های عمرانی است که بالای ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و می‌تواند بهره‌برداری شود. سخنگوی دولت در ادامه از صدور دستور اجرای اتصال راه‌آهن سراسری ایران به عراق برای سهولت رفت‌وآمد زائران در جلسه هیات دولت خبر داد و گفت: این اتصال موجب می‌شود ایران بتواند به همه راه‌آهن سراسری عراق دست یابد. سخنگوی دولت ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور در ارائه لایحه بودجه گفت که ما ۳ کار را دنبال می‌کنیم و بحث شفافیت برای ما بسیار مهم است و ۲ موضوع دیگر قانونمندی و پاسخگویی است.

 

برداشت ۱/۴ میلیارد دلاری


نوبخت با بیان اینکه همه هزینه‌های سفر رئیس‌جمهور مشخص است و ما هیچ جای غیرشفاف نداریم که از یک شرکت دیگر برداریم و هزینه کنیم، اظهار داشت: این‌طور نیست که بودجه پژوهش کشور کاهش یافته باشد، موسسات پژوهشی و پارک‌های فناوری در قانون بودجه ۹۳ بیش از ۳۰۷ میلیارد تومان اعتبار داشتند که در سال ۹۴ به ۳۹۵ میلیارد تومان افزایش یافته یعنی بیش از ۲۸ درصد افزایش داشته و این غیر از عددی است که سال گذشته و امسال به صندوق نوآوری دادیم تا طرح‌های نوآورانه را انجام دهند، این عدد سال گذشته ۵۰۰ میلیارد بوده اما امسال بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان است.

 

سخنگوی دولت با اشاره به انتشار گزارش مجلس مبنی بر برداشت ۱/۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی از سوی دولت، توضیح داد: خبر برداشت ۱/۴ میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی غیرواقعی است و ما به هیچ‌وجه در سال گذشته این مبلغ را برداشت نکردیم. ۱/۴ میلیارد دلار از منابع درآمدی دولت ناشی از فروش نفت در یک شرکت اماراتی بود و آنها با توجه به تحریم این پول را به حساب بانک مرکزی واریز نکردند و تلاش بانک مرکزی این بود این مبلغ را از طریق مذاکره منتقل کند. سخنان نوبخت در حالی است که دیوان محاسبات برداشت غیرقانونی دولت از صندوق توسعه ملی را تایید کرده اما همچنان سخنگوی دولت آن را کتمان می‌کند و زیر بار گزارش‌های رسمی هم نمی‌رود.

 

سخنگوی دولت یادآور شد: منابع بودجه را شفاف توضیح دادیم و گفتیم از درآمدها ۱۱۹ هزار میلیارد تومان و از واگذاری‌های سرمایه‌ای ۷۳ هزار میلیارد تومان و از واگذاری دارایی‌های مالی هم ۳۱ هزار میلیارد تومان تامین خواهد شد.

 

مسکن ارزان‌قیمت برای زوج‌های جوان


وی همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت برای حمایت از زوج‌های جوان برای تامین مسکن گفت: ما در این راستا تامین مسکن ارزانقیمت را برای زوج‌های جوان و زنان سرپرست خانوار فراهم کردیم و ماه گذشته نیز مصوبه آن در هیات وزیران به تصویب رسید. حتی برای اینکه وام مسکن ارزان به دست زوج‌ها برسد ۱۳۰۰ میلیارد تومان را دولت به‌عنوان مابه‌التفاوت پرداخت می‌کند اما از سوی دیگر برای اینکه این امر باعث افزایش قیمت مسکن نشود، قرار شد این وام‌ها برای بافت‌های فرسوده و ساخت‌وساز اختصاص یابد.

 

راه‌آهن سراسری ایران به راه‌آهن عراق متصل می‌شود


راه‌آهن سراسری ایران به راه‌آهن عراق متصل می‌شود. این یکی از مهم‌ترین خبرهای روز گذشته سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیات دولت بود. سخنگوی دولت در این باره گفت: یکی از مهم‌ترین مصوبات امروز هیات دولت این است که برای سهولت در ایاب و ذهاب زائران حرم حسینی و عتبات عالیات، راه‌آهن سراسری ایران به راه‌آهن عراق متصل می‌شود.

 

محمدباقر نوبخت دیروز در جمع خبرنگاران افزود: ان‌شاءالله برای رفت و آمد زائران حرم حسینی و عتبات عالیات که سال‌های اخیر با دشواری مواجه بودند، سهولت لازم انجام خواهد شد. وی با بیان اینکه دستور اجرای این پروژه صادر شده است، گفت: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری یا همان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین وزارت راه و شهرسازی موظف شدند همین امروز برای اجرایی شدن این طرح مهم اقدام کنند. نوبخت توسعه ارتباطات ۲ کشور همسایه و ۲ ملت ایران و عراق را از دیگر محورهای اجرای این پروژه مهم برشمرد.

منبع: روزنامه وطن امروز

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠٩-١٣٩٣, ١١:۴٨

   

پر مبحث ترین ها